The relationship between purchase decision and perceived quality in cooking category of household appliances
Pişirici grubu ev cihazlarında algılanan kalite ve satın alma kararı arasındaki ilişki
- Tez No: 598496
 - Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE MÜGE YALÇIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bugünün hızlı gelişen ve teknolojik dünyasında, algılanan kalite hem pazarlama iş dünyası hem de akademik dünya için önemli bir konu olmuştur. Markaların arkasındaki tüketici algısını bilmek ve anlamak, tüketiciyi en doğru şekilde etki altına alabilmek için önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı beyaz eşya sektöründeki pişirici ürün grubu cihaz markaları arasındaki algılanan kaliteyi incelemektir. Geniş kapsamlı bir literatür taraması sonrası algılanan kalite kavramı tanımlanmış ve yedi farklı alt boyut sunulup kavramsallaştırılmıştır: müşteri hizmetleri iletişimi, marka iletişimi, performans, ürün üstünlükleri, ürün tasarımı, marka imajı ve garanti. İkincil veriyi toplama amacıyla çevrimiçi anket ile 352 kişiden yanıt alınmıştır. Çıkan sonuçlara göre algılanan kalite boyutlarının marka güveni ve marka sadakatine olan etkisi keşfedilmiş ve farklı markaların tüketici grupları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's fast developing and technological world, perceived quality has become an important topic for both marketing business and academic world. Knowing and understanding the consumer perception about the brands has become an asset to influence the consumers in the most effective way. This study aims to examine the perceived quality for cooking appliances in the household appliances sector. After an extended literature review, perceived quality is defined and seven core dimensions of perceived quality are proposed and conceptualized: customer service communication, brand communication, performance, product advances/superiority, product design, brand image and warranty. An online survey with 352 people was conducted to collect the secondary data. According to the results, the impact of perceived quality dimensions on brand trust and loyalty intention is explored and different brands' consumer groups are analyzed.