Diferansiye tiroid kanserlerinde lenf nodu metastazına etki eden faktörlerin incelenmesi
Analysis of factors affecting lymph node metastasis in differentiated thyroid cancers
  1. Tez No: 969912
  2. Yazar: ÖZDEN CANÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diferansiye tiroid kanserleri (DTK), lenf nodu metastazı ile seyretme eğilimi yüksek kanserlerdir. Santral (SLNM) ve lateral lenf nodu metastazı (LLNM) varlığı cerrahi yaklaşım ve prognoz açısından belirleyicidir. Bu çalışmada, SLNM ve LLNM ile ilişkili risk faktörleri değerlendirildi ve bu faktörlerin prediktif değerleri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: 2017–2023 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde diferansiye tiroid kanseri nedeniyle opere edilen 474 hasta retrospektif olarak incelendi. Klinik, radyolojik ve patolojik veriler analiz edildi. Santral ve lateral metastazlarla ilişkili faktörler univaryant ve multivaryant analizlerle, ayrıca ROC analizleriyle değerlendirildi. Bulgular: Santral ve lateral metastazlı olgular daha gençti ve erkeklerde daha sık izlendi (p<0,05). Multivaryant analizde ultrasonografide hipoekojenite (p=0,016) ve mikrokalsifikasyon (p=0,023) santral metastazla ilişkiliydi. Tümör boyutu (p<0,001), ekstratiroidal uzanım (OR=9,24; p=0,001) ve lenfovasküler invazyon (OR=5,70; p=0,001) bağımsız risk faktörleri olarak saptandı. ROC analizinde santral metastaz için tümör boyutu cut-off değeri 12,5 mm bulundu (AUC=0,780). Lateral metastaz açısından hipoekojenite, mikrokalsifikasyon ve düzensiz sınır anlamlıydı (p<0,01). LLNM için santral LN pozitifliği bağımsız risk faktörüydü; ≥4 pozitif LN varlığında yüksek spesifite izlendi (AUC=0,747). LLNM için tümör boyutu cut-off değeri 14,5 mm idi (AUC=0,753). Ayrıca santral pozitif lenf nodu oranı LLNM ile korele bulundu (r=0,421; p=0,002) ve %24 cut-off değeri dengeli prediktif değer sundu (AUC=0,713). Sonuç: Erkek cinsiyet, genç yaş, tümör boyutu, mikrokalsifikasyon, düzensiz sınır, ekstratiroidal uzanım ve lenfovasküler invazyon SLNM ve LLNM için öne çıkan risk faktörleridir. Bulgularımız, tümör boyutu ve santral nodal yükün güçlü prediktörler olduğunu, ayrıca PLNR'nin gelecekte risk sınıflama sistemlerine entegre edilebilecek değerli bir parametre olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Differentiated thyroid cancers (DTC) often present with lymph node metastasis, and central (CLNM) or lateral lymph node metastasis (LLNM) strongly influence surgical management and prognosis. This study aimed to evaluate risk factors associated with CLNM and LLNM and assess their predictive value. Materials and Methods: We retrospectively analyzed 474 patients who underwent surgery for DTC between 2017 and 2023 at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. Clinical, radiological, and pathological features were recorded. Risk factors were examined using univariate and multivariate analyses, and predictive performance was tested with ROC analysis. Results: CLNM and LLNM were more frequent in younger patients and males (p<0.05). On multivariate analysis, hypoechogenicity (p=0.016) and microcalcification (p=0.023) were linked to CLNM. Tumor size (p<0.001), extrathyroidal extension (OR=9.24; p=0.001), and lymphovascular invasion (OR=5.70; p=0.001) were independent risk factors. ROC analysis identified a 12.5 mm tumor size cut-off for CLNM (AUC=0.780). For LLNM, hypoechogenicity, microcalcification, and irregular margins were significant. Positive central lymph node count independently predicted LLNM; ≥4 nodes had high specificity (AUC=0.747). Tumor size cut-off for LLNM was 14.5 mm (AUC=0.753). The central lymph node ratio also correlated with LLNM (r=0.421; p=0.002), with a 24% cut-off providing balanced sensitivity and specificity (AUC=0.713). Conclusion: Male sex, younger age, tumor size, microcalcification, irregular margins, extrathyroidal extension, and lymphovascular invasion emerged as key predictors of nodal metastasis. Tumor size and central nodal burden were strong predictors, while the lymph node ratio may be incorporated into future risk stratification to improve surgical decision-making.