Ankara ilinde potansiyel çoklu havalimanı sisteminin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Assesment of potential multi-airport systems by using multiple criteria decision making methods
  1. Tez No: 598617
  2. Yazar: ESRA DİLMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hava taşımacılığı talebindeki değişim ve hava ulaşımına olan talebin yıldan yıla büyük artışlar göstermesi, havalimanının artan talebi karşılamada zorlanması havalimanı sistemini daha da karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle; havalimanlarının yerleşimi, kapasitesi ve beklenen büyüme gibi konularının değerlendirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmadaAnkara ilinde mevcut durumda sivil hava trafiğine hizmet veren Esenboğa Havalimanının yanı sıra ikinci bir havalimanı potansiyeli değerlendirilmektedir. Literatür taraması ve uzmanlarla yapılan görüşmeler sonrasında belirlenen kriterleruzman anketleri ileağırlıklandırılmıştır. Anketlerden elde edilen verilere dayanarak çok kriterli karar verme tekniklerinden (ÇKKV); AHP, TOPSIS, WSM ve ELECTRE yöntemleri kullanılarak değerlendirme yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. ÇKKV yöntemi değerlendirmesiyle yıllık 24 milyon yolcu trafiğine ulaşılıncaya kadar Ankara ilinin hava ulaşım talebini tek havalimanı sistemi ile karşılayabildiği bu nedenle tüm kapasite artırıcı faaliyetlerin Esenboğa Havalimanı üzerinde yoğunlaştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ankara ilinin hava ulaşım talebinin gelişim trendine göre ilerleyen dönemlerde yeniden değerlendirilebileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Changes in increasing demand for air transport from year to year forced airports to meet the demand and makes airport system more complicated. Therefore; it becomes compulsory to assess the issues such as location and capacity of airports and expected growth. In this study, a second airport potential is evaluated in addition to Esenboğa Airport, which currently serves civil air traffic in Ankara. Following the literature review and interviews with experts, the criteria were weighted by expert questionnaires. Based on the data obtained from the questionnaires, the multi-criteria decision-making techniques (MCDM) such as AHP, TOPSIS, WSM and ELECTRE methods were evaluated and the results were compared. It was concluded that according to the MCDM method, 24 million passenger traffic per year, Ankara could meet the air transportation demand with the single airport system and therefore all capacity building activities should be concentrated on the Esenboğa Airport. It is thought that the study can be evaluated again in the following periods, according to the trend of air transportation demand for Ankara.