13 yaş ve altı erkek çocuklarda futbol antrenmanlarının motor gelişim üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of football training on motor development in boys 13 years and under
  1. Tez No: 598621
  2. Yazar: GÖKHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı U13 yaş grubundaki erkek çocuklarda futbol antrenmanlarının motor gelişim üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya katılan öğrenciler haftada üç gün düzenli futbol antrenmanı yapan deney grubu(n=20) ve herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmayan kontrol grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma grubu Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübü 13 yaş altı futbol takımında oynayan sporcular ve Kırşehir Cacabey Ortaokulunda öğrenim gören, daha önce hiç spor yapmamış erkek çocuklar oluşturmuştur. Ölçümlerde yaş, boy uzunluğu, vücut ağılığı, VKİ., T-testi, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, esneklik, 20 m. mekik, 30 m. sürat koşusu, reaksiyon ve dikey sıçrama testleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t- testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Ölçümlerde yaş, boy uzunluğu, vücut ağılığı, T-testi, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, esneklik, 20 m. mekik, VKİ., 30 m. Sürat koşusu testleri yapılmıştır. Testler sonucunda yaş, boy, vücut ağırlığı dikey sıçrama ve reaksiyon değerlerinde istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunamamıştır. 20 m. mekik koşusu, 30 m. sürat koşusu, durarak uzun atlama, esneklik ve çeviklik test sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına baktığımızda düzenli spor yapan çocukların patlayıcı kuvvet, çabuk kuvvet, esneklik, sürat ve dayanıklılık değerlerinin düzenli spor yapmayan çocuklara göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde düzenli futbol antrenmanlarının 13 yaş altı erkek çocuklar üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of football training on motor development of boys in the U13 age group. The students who participated in the study were divided into two groups as the experimental group (n = 20) who performed regular football training three days a week and the control group (n = 20) who did not participate in any physical activity. The research group consisted of athletes who played under the football team of Kırşehir Youth Services and Sports Club and boys who had never played sports in Kırşehir Cacabey Secondary School. Measurements age, height, body weight, Vki., T-test, standing long jump, vertical jump, flexibility, 20 m. Shuttle, 30 m. Sprint and vertical jump tests were performed. The data obtained from the study were analyzed using SPSS (Windows 22.0). Mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The t-test was used to compare the quantitative continuous data between two independent groups. Pearson correlation analysis was used among the continuous variables of the study. Measurements age, height, body weight, T- test, standing long jump, vertical jump, flexibility, 20 m. Shuttle, BMI, 30 m. Speed running tests were performed. As a result of the tests, no statistically significant difference was found in age, height, body weight and vertical jump values. 20 m. shuttle run, 30 m. Speed running, standing long jump, flexibility and agility were found statistically significant. When we look at the results of the research, it was observed that the explosive force, quick force, flexibility, speed and endurance values of children who do regular sports were better than those who did not do regular sports. When the results were evaluated in general, it was found that regular football training had a positive effect on boys under the age of 13.