Bilimin doğası okuryazarlık düzeyi ile bilimsel yaratıcılık seviyesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The nature of science investigation of the relationship between literacy level and scientific creativity
- Tez No: 598633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gelişen teknoloji ve hızla ilerleyen bilim göz önüne alındığında bireyleri yetiştirirken dikkat edilmesi gereken birçok husus meydana gelmeye başladı. Çok uzun yıllardır üzerinde durulan bilimsel yaratıcılık ve bilimin doğası okuryazarlığı da çok daha fazla önem kazanmaya başladı. Bu çalışmada ise fen eğitimi için çok önemli olan bu iki konu unsur arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma desenlerinden olan betimsel arastırma olarak yapılmıştır. Çalışma Adıyaman ili Merkez İlçesinde bulunan iki ayrı ortaokulda öğrenim görmekte olan 6, 7, 8. Sınıfta öğrenim gören 300 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bilimin doğası okuryazarlığı testi ve bilimsel yaratıcılık testi uygulanmıştır. Çalışma sonunda bilimin doğası okuryazarlığı ve bilimsel yaratıcılık herhangi bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Given the advancing technology and rapidly advancing science, many issues that need to be considered when raising individuals began to occur. Scientific creativity and nature literacy, which has been emphasized for many years, have also become more important. In this study, the relationship between these two elements which are very important for science education is examined. In this study, descriptive research, which is one of the quantitative research designs, was conducted. The study was conducted on 300 students attending 6, 7, 8th grade in two different secondary schools in the Central District of Adıyaman. In the study, the nature of science literacy test and scientific creativity test were applied. At the end of the study, no significant difference was found between the nature of science, literacy and scientific creativity.