Dönüşümcü liderlik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide kontrol odağının etkisi
The effect of locus of control on the relationship between transformational leadership and innovative business behavior
  1. Tez No: 598804
  2. Yazar: MELTEM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması, Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren imalat işletmelerinde dönüşümcü liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide kontrol odağının düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Anket çalışması neticesinde Samsun Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren imalat işletmelerinde çalışan toplam 203 iş görenden anket tekniği ile elde edilen verilere SPSS uygulaması kullanılarak frekans analizi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, basit ve çoklu regresyon analizleri uygulanarak hipotezler test edilmiştir. Çalışmasın sonucunda; dönüşümcü liderlik tarzının yenilikçi iş davranışı üzerinde pozitif yönde ilişkisinin olduğu görülmektedir. Araştırmanın temel sorunsalı olan kontrol odağının düzenleyici rolüne bakıldığında ise, kontrol odağının dönüşümcü liderlik tarzı ile çalışanların yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide pozitif yönde düzenleyici etkide bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to measure the regulatory role of locus of control in the relation between transformational leadership and innovative business behavior in manufacturing enterprises operating in Samsun Organized Industrail Zone. As a result of the survey study, the datas obtained from 203 employees working in manufacturing enterprises operating in Samsun Organized Industrial Zone by using SPSS application, frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, simple and multiple regression analyzes and hypotheses were tested. In conclusion, it is seen that transformational leadership style has a positive relation on innovative business behavior. Regarding the regulatory role of locus of control, which is the main problematic of the research, it is seen that locus of control has a positive regulatory effect on the relationship between transformational leadership style and innovative business behavior of employees.