The effect of orientation-related prior probability information on contrast perception
Oryantasyona yönelik ön olasılık bilgisinin kontrast algısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 598818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Görsel algının duyusal girdi ve ön olasılık bilgilerinin bir ürünü olduğu bilinmektedir. Önceki çalısmalar, beklentinin farketmeyi ve karar vermeyi etkilediğini iyi bir şekilde kanıtlamaktadır; ancak, beklentinin düşük seviyeli görsel işlemeyi nasıl etkilediği hakkında sınırlı bilgimiz var. Bu çalışmada, beklentinin erken görsel işleme üzerindeki etkisini inceliyoruz. Hedef Gabor ızgarasının oryantasyonu ile ilgili olan fakat deneysel görevle ilgili olmayan beklenti ipucu veriyoruz ve katılımcılardan hedef uyaranın mekansal konumunu belirlemelerini istiyoruz ve aynı zamanda hedef uyaranın kontrast seviyesini sistematik olarak değiştiriyoruz. Ayrıca farklı geçerlilik yüzdelerine sahip olan beklenti ipucunun (75%, 50%, 100%) ve nötr ipucunun görsel algı üzerindeki etkisini inceliyoruz. Beklenti ipucunun ve hedef Gabor ızgaralarının oryantasyonunun dikey veya yatay olduğu Deney 1'de, 75% geçerlilik yüzdesinde uyumlu testlerde kontrast eşiği daha düşük olmaktadır. Beklenti ipucu ızgarasının oryantasyonunun belli bir aralıkta (i.e. 0◦ or 90◦ çevresinde ±15◦) olduğu fakat hedef Gabor ızgarasının oryantasyonunun 360◦'den herhangi birisi oldu ̆gu bilgisinin verildiği Deney 2'de, beklenti ipucunun geçerlilik yüzdesi 75% ve 50% olduğu koşullarda, kontrast eşiği uyumlu testlerde uyumsuzlara g ̈ore daha düşük çıkmaktadır, ve ayrıca kontrast eşiği 100% geçerlilik koşulunda nötr koşula göre daha düşük çıkmaktadır.Beklenti ipucunun ve hedef Gabor ızgaralarının oryantasyonunun belli bir aralıkta (i.e. 0◦ or 90◦ çevresinde ±15◦) olduğu Deney 3A'da, beklenti ipucunun geçerlilik yüzdesi 75% ve 50% olduğu koşullarda, kontrast eşiği uyumlu testlerde daha düşük çıkmaktadır. Beklenti ipucunun ve hedef Gabor ızgaralarının oryantasyonunun belli ve daha geniş bir aralıkta (i.e. 0◦ or 90◦ çevresinde ±30◦) olduğu Deney 3B'de, 75% geçerlilik yüzdesinde uyumlu testlerde kontrast eşiği daha düşük olmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that visual perception is the product of sensory input and prior probability information. Previous studies support well that expectation influence recognition and decision-making; however, we have limited knowledge about how expectation influences low level visual processing. In the current study, we examine the effect of expectation on early visual processing. That is, we provide task-irrelevant expectation cue related to the orientation of target Gabor grating, and we ask participants to indicate the spatial location of target grating while systematically manipulating its contrast level. In addition, we examine how different expectation validities (i.e. 75%, 50%, 100%) and neutral expectation cue affect visual perception. In Experiment 1, where the orientation of expectation cue and target gratings are vertical or horizontal, contrast threshold is lower in congruent trials at 75% validity condition. In Experiment 2, where the orientation of cue grating implies specific range (i.e. ±15◦ around 0◦ or 90◦) yet the orientation of target grating is informed as any of 360◦, the contrast threshold is lower at congruent trials compared to incongruent trials when the validity of cue is 75% and 50%; and also, the contrast threshold is lower at 100% validity condition compared to neutral condition. In Experiment 3A, where the orientation of expectation cue and target Gabor grating are within a specific range (i.e. ±15◦ around 0◦ or 90◦), contrast threshold is lower in congruent trials at 75% and 50% validity condition. In Experiment 3B, where the orientation of expectation cue and target Gabor grating are within wider range (i.e. ±30◦ around 0◦ or 90◦), contrast threshold is lower in congruent trials at 75% validity condition.