Kaos teorisi yardımı ile postmodern toplumlarda sonsuz mekân kavramının oluşturulması
The concept of the infinite space concept on the chaos theory inpostmodern societies
- Tez No: 598817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma ile günümüz mimari mekân kavramının değişen ve gelişen toplumsal normlar ve teknoloji etkisinde nasıl bir tepki gösterdiği tartışılmıştır. Bu tartışma ile genel toplum yönelimi, tercihler ve yaşam standartlarında meydana gelen farklılıklar bir araya toparlanmaya çalışılmıştır. Günümüz toplumunda yer bulan post modern eğilimler gerek güzel sanatlarda gerekse sosyal bilimlerde ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında değerlendirmeler; mimari mekân kavramı içerisinde çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla özellikle çözümlemeler için mimari mekân kavramının tarihsel ve güncel yaklaşımları açıklanmış ve bir yol haritası oluşturulmaya çalışılmıştır. Bütün bu bulgular kaos teorisi ve bu teorinin sağladığı değerlendirme / çözümleme yolları ile yeniden yorumlanarak mimari bir sonsuz mekâna ulaşılmaya çalışılmıştır. Ulaşılmaya çalışılan bu sonsuz mekân için kavramsal bir alt yapı kurgulanmış ve bu kurgu; görseller ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, how the concept of contemporary architectural space reacts to changing and developing social norms and technology was discussed. The discussions of this study have tried to pile up the differences between general societies orientations, preferences and living standards. The postmodern trends in contemporary society have been evaluated both fine arts and social sciences. Those evaluations were tried to be solved and integrated in architectural spaces. In order to analyze, architectural spaces were explained with historical and current approaches, also a road map has been tried to be created. All these findings have been reinterpreted with chaos theory and with this theory further evaluations / analysis ways provided thus, an architectural endless space has been tried to be reached. For this endless space, a conceptual infrastructure has been constructed and this fiction; supported by visuals.