Bir toplamsal tip lineer pozitif operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri
Approximation propertiesby a summation type linear positive operators sequence
  1. Tez No: 598820
  2. Yazar: ALİ FUAT DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Ciupa tarafından tanımlanan toplamsal tip operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri araştırılmıştır. Giriş bölümünde operatörlerin ortaya çıkışı anlatılmıştır. İkinci bölümde temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde operatörler dizisinin merkezi momentleri, yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızına ait sonuçlar çalışılmıştır. Dördüncü bölümde bu operatörler dizisine ait Voronovskaja tip teorem incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise öneri olarakbu operatörlerin parametrik genelleştirmelerinin çalışılabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approximation properties of theseries of the summotional type operators defined by Ciupa was investigated. The first chapter, construction of operators is explained. In these condchapter, basic defination and concepts are given. In the third chapter, central moments of the sequence of operators, approximation proporties and results of the rate of approximation were studied. In the fourth chapter, Voronovskaja type theorem was investigated for the sequence of operators. In the conclasion chapter that parametric generalizations of these operators can work is stated.