Bernsteın tipi ve beta tipi polinomları ve özellikleri
Bernstein type and beta type poynomials and their properties
  1. Tez No: 598822
  2. Yazar: DİRENCAN UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, Bernstein tipi ve Beta tipi polinomlar incelenecektir. Önce tezde kullanılacak temel kavramlar ve lemmalar verilecektir. Sonra, üç farklı Bernstein tipi polinomların ayrı ayrı bölümlerde tanımları, doğurucu fonksiyonları, bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonları ve bunların uygulamaları elde edilecektir. Daha sonra bu polinomlar için türev içeren ve içermeyen rekürans bağıntıları bulunacaktır.Son bölümde ise, Beta tipi polinomlar tanıtılacaktır. Önceki bölümlerdekine benzer yollarla, Beta tipi polinomları için de doğurucu fonksiyon, bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonlar ve bunların uygulamaları elde edilecek ve daha sonra da bu polinomlar için türev içeren ve içermeyen rekürans bağıntıları bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Bernstein type and Beta type polynomials are investigated. First some basic concepts and lemmas used in this thesis are given. Later definitions of three different Bernstein type polynomials, their generating functions, bilinear and bilateral generating functions and their applications are obtained in separate sections. And then, recurrence relations with and without derivatives for these polynomials are found. In the final section, Beta type polynomials are introduced. In similar ways as in the previous sections, generating function, bilinear and bilateral generating functions for the Beta type polynomials and their applications are obtained, and later recurrence relations with and without derivatives for these polynomials are also provided.