The religion of the gentry and middling classes: The English reformation as reflected in wills, 1509-1553
Üst ve orta sınıfların dini: Vasiyetnamelere yansıyan İngiliz reformasyonu, 1509-1553
  1. Tez No: 598884
  2. Yazar: OĞULCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVID EWAN THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tezin amacı, VIII. Henry ve VI. Edward hükümdarlığı sırasında 1509 ila 1553 yılları arasındaki 1997 vasiyetnameye yansıdığı üzere üst ve orta sınıfların dininin istatistiki verilerini sunmak ve analiz etmektir. Buna ek olarak, Lollardlığın etkisi, Avrupa Reformasyonu ve üst ve orta sınıfların, VIII. Henry ve VI. Edward'ın dini ve ekonomik politikaları ile birlikte İngiliz Reformasyonu'na olan tutumu, değişen dini inançlara ışık tutmak için analiz edilmektedir. Bu tezde kullanılan numune, ilgili vasiyet sahiplerinin İngiliz Reformasyonu'na yönelik değişen dini inançları ve tutumlarının kapsamlı bir bölgesel analizini sağlamak için 19 farklı idari bölgeden, Ulusal Arşivler, Canterbury Vasiyet Mahkemesi PROB 11 serisindeki vasiyetnamelerden toplanmıştır. Bu tez, vasiyetnamelerin girişi ve vasiyet sahiplerinin ruhlarını teslim ettikleri bölümlerin bulgularından, Katolik İngiltere'nin 1553'te Protestan hale geldiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present and analyse statistical data of the religion of the gentry and middling classes as reflected in 1997 wills between 1509 to 1553, during the reign of Henry VIII and Edward VI. In addition to this, the effect of Lollardy, the European Reformation and the attitude of the gentry and middling classes to the English Reformation along with the religious and economic policies of Henry VIII and Edward VI are analysed to provide an insight into changing religious beliefs. The sample used in this thesis was collected from 19 different counties from The National Archives, Prerogative Court of Canterbury wills in series PROB 11 to provide a comprehensive regional analysis of the changing religious beliefs and attitudes of the respective testators towards the English Reformation. This thesis argues that, from the evidence of preambles and committals, Catholic England became a Protestant one by 1553.