The position of countries in global value chains
Ülkelerin küresel değer zincirlerindeki pozisyonu
  1. Tez No: 598894
  2. Yazar: OĞUZHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT BANU PAKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde ülkelerin küresel değer zincirlerindeki yerlerini tutarlı bir ̧sekilde tespit edebilmek için bir ülkenin ihracat ve ithalat ürünlerinin yukarı doğru eğilimi ölçütlerinin o ülkenin ticaret partnerlerine göre zaman içinde değiştiği savunulmaktadır. Bu argümanı formal bir ̧sekilde ileriye sürebilmek için iki taraflı yukarı eğilim ölçütü tanımlanmakta ve bu ölçütün ülkeye özgü faktörlerden nasıl etkilendiği gösterilmektedir. Aynı zamanda, yerçekimi yazınındaki değişkenlerin tahmin modellerine dahil edilmesiyle coğrafi faktörlerin ülkelerin iki taraflı üretim çizgisi pozisyonlarında nasıl etkili olduğu açıklanmaktadır. Antrás et al. (2012) çalışması takip edilerek, bu çalışmadaki hipotezler daha geniş ve yeni bir veri seti ile test edilmiştir. Bulgular bu çalışmanın sonuçlarıyla örtüşmekte; hukukun üstünlüğünün, finansal gelişmişlik seviyesindeki artışın ve insan sermayesine yatırımın ülkelerin ihraç ürünleri kompozisyonunu uluslararası piyasalarda nihai ürün odaklı yönde değiştirdiği gözlenmiştir. Son olarak Türkiye'nin üretim çizgisi pozisyonu iki taraflı yukarı eğilim analizini örneklendirmek amacıyla farklı ülke blokları ve gelir gruplarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
To detect the position of countries in global value chains in a consistent manner, we propose that export and import upstreamness measures of a country should be varying across its trade partners over time. To formalize our argument, we define the notion of bilateral upstreamness between any pair of countries and show how its measure is affected from country-specific factors. Moreover, we incorporate the variables in gravity literature into our estimation equations to account for how the geographical factors can have an impact on their bilateral production line position. Following Antrás et al. (2012), we also consider the hypotheses tested in their paper with our more aggregated and recent data set. Similar to their results, we find that better rule of law, higher level of financial development and investment in human capital lead the export composition of countries to be more final good-oriented in international markets. Finally, we portray Turkey's production line position in comparison with different country blocks and income groups to illustrate our bilateral analysis