The transformation of an itinerant army: From the Catalan company to the Catalan Duchy of Athens and Neopatras (1303-1388)
Seyyar bir ordunun dönüşümü: Katalan askeri bölüğünden Katalan Atina ve Neopatras Düklüğüne (1303-1388)
  1. Tez No: 598893
  2. Yazar: YUNUS DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUCA ZAVAGNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, yazılı kaynaklar (kronikler, arşiv belgeleri, noter belgeleri, gümrük dokümanları ve ikinci el kaynaklar) ile arkeolojik ve mimari kalıntıları (mühürler, kaleler, kilise yazıtları ve sikkeler) temel alarak Katalan Askeri Bölüğü'nün Eylül 1303'te Konstantinopolis'e gelmesinden 1388'de Atina Katalan Düklüğü'nün düşüşüne kadar geçen süreçteki politik, sosyal ve kültürel dönüşümünü inceler. Katalan Bölüğü ve Atina Katalan Düklüğü'nün sosyal-politik ve kültürel yönleri üzerinde çalışan Antonio Rubio y Lluch ve Kenneth Setton gibi birkaç yazar dışında, yazarların çoğu Katalan Bölüğü'nün askeri seferleri üzerine yoğunlaşmıştır. Tarih yazımındaki bu yaklaşımın aksine, bu çalışma Katalan Bölüğü ile Katalan Dükleri'nin tarihi arasındaki boşluğu kapatmaya çalışır. Kaynakların eksikliklerini göz önünde bulundurarak, Katalanlar, Yunanlar ve komşuları (Venedik, Türk Beylikleri ve Bizans) arasındaki ilişkileri ve 14. yüzyılda Katalan Askeri Bölüğü'nün Küçük Asya, Yunanistan ve Akdeniz tarihindeki sosyal-politik ve kültürel yerini irdelemeye çalışır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of the Catalan Company into a political, social and cultural institution from the arrival of the Company at Constantinople in September 1303 until the fall of Catalan Athens to the Navarrese Company in 1388 by mainly using written sources (chronicles, archival documents, notary documents, tariffs and secondary sources) and the archaeological and architectural remains (seals, castles, church inscriptions and coins). Except a few scholars like Antonio Rubio y Lluch and Kenneth Setton who studied on the socio-political and cultural aspects of the Catalan Company and that of the Catalan Duchies of Athens and Neopatras, most of the scholars concentrated mainly military aspects of the Catalan Company. On the contrary of the historiography, this study tries to bridge the gap between the history of the Catalan Company and that of the Catalan Duchies. Bearing in mind the limits and problems of the sources, this thesis attempts to scrutinize the relationship between the Catalans, their neighbours (Venetians, the Turkish Beyliks and the Byzantines) and the Greeks as well as to understand the place of the Catalan Company in the socio-political and cultural history of Asia Minor, Greece and also of the Mediterranean during the 14th century.