Anaokuluna devam eden çocukların ebeveynleri ile ilişkilerinin çocukların oyun davranışlarına etkisinin incelenmesi
The examination of the relation among the children and their parents and its effects on the playing behaviors of the children attending kindergarten
- Tez No: 598908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma anaokuluna devam eden çocukların ebeveynleri ile ilişkilerinin çocuğun oyun davranışlarına etkisinin incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İzmir İlinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş grubu çocuklar ve aileleri oluşturmaktadır. Örneklem grubu İzmir ili, Balçova İlçesinde hizmet veren özel bir okul öncesi eğitim kurumunda 2018-2019 eğitim öğretim yılında eğitim gören 4-6 yaş grubu çocuklar ve ailelerinden oluşmaktadır. Araştırmada Ölçme aracı olarak Yeşilyaprak ve Akgün (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çocuk Anababa İlişki Ölçeği”, Aslan (2016) tarafından geliştirilen“36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranışları Ölçeği”ve Kabakçı, Tuğrul, Öztan (1993) tarafından geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılan“Birtchnell Eş DeğerlendirmeÖlçeği”kullanılarak ebeveynler arası ilişkinin annelerin çocuklarıyla kurdukları ilişkiye ve çocukların oyun davranışlarına yansıması irdelenmiştir. Yapılan tüm uygulamalar sonucu elde edilen veriler analiz edilmek üzere bir araya getirilmiş ve SPSS (Statistical Package for Social Studies) istatistik paket programı kullanılarak değerlendirmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlara göre; annelerin çocukları ile kurdukları ilişki, annelerin yaşlarına, eğitim düzeylerine, çalışma durumlarına, ailenin sosyoekonomik durumuna ilişkin algılarına, çocukların yaşlarına, cinsiyetlerine, ailenin sahip olduğu çocuk sayısına, araştırmaya katılan çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre farklılaşmadığı görülmüştür. Ancak eşler arası ilişkilerde kadının eşiyle ilişkisinin güvenilir olmasının çocukla kurduğu olumsuz ilişki ile ters yönde korelasyon gösterdiği, yine kadının eşiyle kurduğu ilişkide kopuk, kontrolcü ve bağımlı olmasıyla çocukla olumsuz ilişki kurması arasında pozitif yönde bir korelasyon olduğu görülmüştür. Ayrıca bu araştırma verilerinden elde edilen sonuçlara göre, çocukların oyun davranışları ile ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkileri arasında bağlantıya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship of the kindergarten children with their parents to the children's play behaviors. The population of the study consists of 4-6 years old children and their families attending preschool education institutions in İzmir. The sample group consisted of children and their families aged 4-6 years who were educated in a special preschool education institution in Balçova District of İzmir Province in the 2018-2019 academic year.“Child-Parent Relationship Scale”which was adapted to Turkish by Yeşilyaprak and Akgün (2010) as a measurement tool in the study,“Play Behavior Scale for 36-71 Months Preschool Children”developed by Aslan (2016) and validity by Kabakçı, Tuğrul, Öztan (1993) and“Birtchnell Spousal Assessment Scale”which is a reliable and reliable study, was carried out to determine the relationship between parents and their relationship with their children and their children's play behaviors. The data obtained from all applications were gathered for analysis and evaluated using SPSS (Statistical Package for Social Studies) statistical package program. According to the results obtained from the research data; mothers 'relationship with their children, mothers' age, education level, working status, perceptions of the family's socioeconomic status, the age of children, gender, the number of children in the family, the number of children participating in the study did not differ according to the family. However, it was seen that the relationship between the spouses and the relationship between the spouse and the spouse had a negative correlation with the negative relationship with the child and there was a positive correlation between the disconnection, control and dependence of the woman with the spouse and the negative relationship with the child. In addition, according to the results obtained from these research data, no relationship was found between the play behaviors of children and the parents' relationship with their children.