Kesirli türev içeren difüzyon denkleminin Laplace dönüşümü metodu ile kaynak fonksiyonunun bulunması
Finding source function of diffusion problem with time-fractional derivative by Laplace transform method
- Tez No: 598909
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN GÜLKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada kesir türevli bir ters probleme Laplace Dönüşüm Metodu uygulanmıştır. Bu metot, daha önce uygulamalı matematiğin birçok alanında kullanılmış etkili bir yöntemdir. Yazar, mevcut probleme Laplace Dönüşümü Metodunu uygulamış ve problemin kaynak fonksiyonunu çeşitli fonksiyon türleri için incelemiştir. Elde edilen sonuçlar, kullanılan metodun probleme başarılı bir şekilde uygulanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Laplace Transform Method is applied to a fractional inverse problem. This method is an effective method which has been used in many fields of applied mathematics before. Author applied the Laplace Transform Method to existing problem and examined the source function of the problem for various types of functions. The results show that the method can be applied successfully to the problem.