Ünı̇versı̇te öğrencı̇lerı̇nde ı̇lı̇şkı̇ doyumunun rumı̇nasyon ve romantı̇k ı̇lı̇şkı̇lerde ı̇nançlarla ı̇lı̇şkı̇sı̇
The relationship of romantic relationship satisfaction with rumination and irrational beliefs in universi
- Tez No: 598975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üniversite Öğrencilerinde İlişki Doyumunun Ruminasyon ve Romantik İlişkilerde İnançlarla İlişkisi Araştırmada üniversite öğrencilerinin ilişki doyumlarında ruminasyon ve romantik ilişkilerde inançların etkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Üsküdar Üniversitesi'ne devam eden, şu anda ilişkisi olan, tanısı koyulmuş herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığa sahip olmayan ve alkol ya da madde bağımlılığı bulunmayan 208 öğrenciye anket uygulanmıştır. Kullanılan anket formunda Sosyodemografik Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Ruminasyon Ölçeği Kısa Formu ve Romantik İlişkilerde İnançlar Envanteri yer almaktadır. Araştırma verileri SPSS 23.00 ile değerlendirilmiş olup; verilerin analizinde betimleyici istatistiklerle birlikte korelasyon, regresyon, t-test ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ruminasyon ilişki doyumunu azaltmaktadır. Bununla birlikte romantik ilişkilerde ki inançlardan aşırı beklentiler ve zihin okuma romantik ilişki doyumunu artırırken; farklı düşünme ve cinsiyet farklılıkları ilişki doyumunu azaltmaktadır. Sosyodemografik değişkenler açısından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre erkeklerin ilişki doyumları ile sosyal zaman kullanımı ve fiziksel temasa ilişkin inançları kadınlardan daha yüksektir. 24 yaş ve altı öğrencilerin aşırı beklentiler, sosyal zaman kullanımı ve zihin okumaya yönelik düşünceleri daha yüksektir. 30 ay ve üzeri süredir ilişkisi bulunan öğrencilerin ruminasyon düzeyleri 12 ay ve altı süredir ilişkiye sahip öğrencilerden yüksektir. Öğrencilerin fiziksel temasa ilişkin akılcı olmayan inançları 12 ay ve altı ilişki süresine sahip olanlarda 13-29 ay aralığında ilişkisi olanlardan yüksektir. Partnerinin eğitim seviyesi ön lisans ve altı olanların ilişki doyumları, aşırı beklentileri, sosyal zaman kullanımları ve zihin okumaları yüksektir. Bununla birlikte partneri lisans mezunu olanların ruminasyon düzeyleri ve farklı düşünmeleri daha yüksektir. Aylık geliri düşük öğrencilerin ruminasyon ve cinsiyet farklılıkları daha yüksek iken; aşırı beklenti, sosyal zaman kullanımı, zihin okuma, farklı düşünme ve fiziksel temasa ilişkin inançları daha düşüktür. Anne eğitim düzeyi arttıkça romantik ilişki doyumu ile birlikte aşırı beklentiler, sosyal zaman kullanımı ve fiziksel temasa ilişkin inançlar azalmaktadır
Özet (Çeviri)
The Relationship of Romantic Relationship Satisfaction with Rumination and Irrational Beliefs in University Students The aim of this study is to determine the effect of rumination and irrational beliefs on the relationship satisfaction of university students. For this purpose, a questionnaire was applied to 208 students who were attending Üsküdar University, who were currently having a relationship, who had no diagnosed psychiatric disorder and who did not have alcohol or substance addiction. The questionnaire used included the Sociodemographic Information Form, the Relationship Satisfaction Scale, the Rumination Scale Short Form, and the Beliefs Inventory in Romantic Relationships. Research data were evaluated with SPSS 23.00; Correlation, regression, t-test and ANOVA were used together with descriptive statistics. The findings were evaluated in 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of the study, rumination decreases the satisfaction of relationship. However, excessive expectations from irrational beliefs and mind reading increased the satisfaction of romantic relationships; different thinking and gender differences reduce relationship satisfaction. According to the results of sociodemographic variables, male beliefs about romantic relationship satisfaction, social time use and physical contact were higher than women. Students aged 24 and under are more likely to have excessive expectations, social time usage, and mind-reading. The rumination levels of the students who have been in a relationship for 30 months or more are higher than the students who have been in a relationship for 12 months and under. The irrational beliefs of the students about physical contact are higher than those who have a relationship between 12 months and 13-29 months. The associate's level of education and associate degree are high in relationship satisfaction, excessive expectations, social time usage and mind readings. However, the level of rumination and thinking differently is higher among the partners who have undergraduate degree. While rumination and gender differences were higher among students with low monthly income; their beliefs about excessive expectation, social time usage, mind reading, different thinking and physical contact are lower. As the level of maternal education increases, romantic relationship satisfaction decreases and excessive expectations, social time usage and physical contact beliefs decrease.