Analık halinin korunması ve iş sözleşmesi etkisi
Protection of motherhood and impact to the labor contract
  1. Tez No: 598988
  2. Yazar: BARLAS OSKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF KOÇ TANGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hamilelik ve doğum sonrası dönem tüm kadınlar için özen gösterilmesi gereken dönemlerdir. Bu dönemde kadınların bir yandan hamilelik ve doğum nedeniyle yaşadığı fizyolojik sorunların giderilmesi ve diğer yandan da bebek ile arasında annelik bağının güçlü bir şekilde oluşması amaçlanır. Bunlara ek olarak, kadının, çalışma yaşamındaki yeri ve sorumlulukları da göz önünde bulundurulduğunda, hamilelik ve doğum sonrası dönemde kadın işçilerin, iş ilişkisinde özel olarak korunması gerekmektedir. Kadın işçilerin, analık halinin özel olarak korunması gerekliliği, kuşkusuz ki çalışma yaşamını da etkilemektedir. Analık halinin korunması için gerekli olacak koruyucu önlemler ve düzenlemeler ile çalışma şartları her zaman uyum içinde olamamaktadır. Bir yandan çalışma yaşamında kadın istihdamının devamının ve kadınlara iş güvencesinin sağlanması gerekirken; diğer yandan kadın işçilere hem doğumdan sonra belirli bir süre çalışmama, hem de işe geri döndükten sonra da uygun ve yeterli çalışma ortamında ve belirli haklara sahip olmak suretiyle çalışma imkânının sağlanması gerekmektedir. Belirtilen bu hususların uyumunun sağlanabilmesi için hem uluslararası belgeler hem de ulusal düzeyde yerel mevzuatlarda düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizde de geçmişten bugüne kadar olan dönemde giderek modern hayatın gerekliliklerine uygun yasal düzenlemeler yapılıyor olması olumlu bir durum olarak görülecek olmakla birlikte; bu yasal düzenlemelerin uygulamada da hayata geçirilebilmesi konusundaki problemlerin de giderilmesi bir ihtiyaçtır.
Özet (Çeviri)
The pregnancy and postnatal period of women are the period which must be cared. In this period, it is aimed to eliminate the physilogical problems of women due to pregnancy on the one hand, and to establish a strong band between baby and mother. Additionally, due to the position and responsibility of women on working life, the women workers must be protected specially at the end of pregnancy and postnatal period. Undoubtedly, the necessity of the protection of motherhood of women workers' affects the working life. The necessary protective measures and regulations for protection of motherhood may always not be in compliance with working conditions. On the one hand, it should be provided to maintain the particitipation women to workforce and the protection thereof in the working life. On the other hand, it should also be provided them to have sufficient and suitable place in workplace and enjoy rights after maternity leave; along with being have the sufficient maternity leave period. Regulations have been made both in national and international law with the aim of providing these protections. Although, the necessary legal regulations have been made toward the necessity of modern life in our country from past to present, it is also a requirement to solve the practical problems arising from the implementation of these regulations.