Adsorption of polymers on sodium, calcium, aluminium montmorillonite
Sodyum, kalsiyum, aluminyum üzerinde polimer adsorpsiyonu
- Tez No: 599040
- Danışmanlar: PROF. PROF. DR. ÇETİN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Deterjan katkı maddesi olarak kullanılan, suda çözünen polivinilpirolidon, poliakrilik asit ve sodyum karboksimetil selülozun sodyum-, kalsiyum- ve alüminyum-montmorillonit üzerindeki adsorpsiyon davranışlarının incelendiği bu tezde adsorpsiyon izotermleri saptanmış ve adsorpsiyon özelliklerini açıklamak için sonuçlar, adsorpsiyon öncesi ve adsorpsiyon sonrası kilin zeta potansiyel değerleri ile elektrokinetik tabaka kalınlıkları ile birleştirilmiştir. Bunun için ayrıca infrared spekroskopi ve x-ışınları kırınım teknikleri kullanılmıştır. Farklı katyonlarla doyurulmuş montmorillonit üzerinde polivinilpirolidon adsorpsiyonu, montmorillonitin yüzeyinde ve tabakaları arasına girmesi şeklinde olurken, poliakrilik asit adsorpsiyonu, montmorillonit yüzeyine hidrojen bağlarıyla ve pozitif yüklü köşelerine elektrostatik olarak bağlanması şeklinde olduğu saptanmıştır. Sodyum karboksimetil selülozun adsorpsiyonu ise montmorillonitin köşe bölgelerinin iyonik çekimi sonucu hidrofobik bağlanma ile olduğu varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption behavior of water-soluble polymers such as polyvinylpyrrolidone, polyacrylic acid and sodium carboxymethyl cellulose used as detergent additives, on sodium-, calcium- and aluminum montmorillonite were investigated. Results from adsorption isotherms were combined with the results of zeta potential values and electrokinetic layer extension of the clay mineral before and after adsorption. The infrared spectroscopy and x-ray diffraction techniques were also used to support the results. The adsorption mechanism of polyvinylpyrrolidone on saturated montmorillonite was due to surface coverage and interlamellar adsorption by the polymer. The adsorption behavior of sodium polyacrylate was suggested as the formation of hydrogen bonding at the mineral surface and due to the electrostatic interactions between the positively charged edge sites of montmorillonite and negatively charged polymers. Carboxymethyl cellulose was considered to be adsorbed due to the electrostatic interactions and hydrophobic bonding at the edges of montmorillonite layers.