Primer dismenoresi olan ve olmayan kadınlarda omurga postürü ve lumbopelvik yapının karşılaştırılması
Comparison of spine posture and lumbopelvic structure in women with and without primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 599046
  2. Yazar: AYŞENUR KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY, PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada primer dismenoresi (PD) olan ve olmayan kadınlarda omurga postürü ve lumbopelvik yapının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 77 olgu (PD grubu, n:38, yaş: 21 (18–28), vücut kütle indeksi (VKİ): 20.70 (17.31–28.73)) ; asemptomatik grubu, n:39, yaş: 20 (19–23), VKİ: 20.83 (17.31–27.10) ) dâhil edildi. Fiziksel ve demografik özellikler kaydedildi ve âdet siklusları sorgulandı. Menstrual ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (GAS) ile omurga postürleri Valedo®Shape cihazı ve New York Postür Değerlendirme Testi (NYPDT) ile değerlendirildi. Lumbopelvik yapının stabilitesi, mobilitesi ve kaslarının morfolojisi sırasıyla Mcgill gövde kas endurans testleri, Valedo®Shape cihazı ve ultrasonografik (US) görüntüleme ile değerlendirildi. Grupların fiziksel ve demografik özellikleri benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to compare the spine posture and lumbopelvic structure in women with and without primary dysmenorrhea (PD). Seventy-seven subjects (PD group, n: 38, age: 21 (18–28), body mass index (BMI): 20.70 (17.31–28.73)); asymptomatic group, n: 39, age: 20 (19–23), BMI: 20.83 (17.31–27.10)) were included in the study. Physical and demographic characteristics and menstrual patterns were questioned. The severity of menstrual pain with Visual Analogue Scale (VAS) and spinal postures with Valedo®Shape device and New York Posture Evaluation Test (NYPET) were evaluated. Stability, mobility and muscles morphology of lumbopelvic structure were assessed with Mcgill trunk muscle endurance tests, Valedo®Shape device and ultrasonographic (US) imaging, respectively. Physical and demographic characteristics of the groups were similar (p> 0.05).