Tek partili dönemin politikalarında köy- kent ayrımı: Uygulamalarıyla Kocaeli'de mekanın örgütlenmesi
Village- city seperation in one party policies: Organizing the space with practies in Kocaeli
- Tez No: 599056
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞENYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Architecture, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Mimarlık ve siyaset ilişkisini tartışan çalışmanın konusunda Cumhuriyet'in ilk siyasî dönemi olan 'tek partili hükümet' incelenmekteyken, yapılan sorgulamalar sırasında bu sürece ait ikinci bir hedef belirmiştir. Tek parti döneminde hükümet politikalarının kamusal yapılara etkisi tartışılırken; kararlarda ve uygulamalarda iki ayrı yaşam çevresi olarak köy ve kent farklılaşması ortaya çıkmış ve bu ayrımın çözümlenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bunun sonucunda tek parti dönemi özelliklerinin ve tercihlerinin getirdiği bir olgu olan 'köy kent ayrımı' durumunun kanuni süreçler, kurumsal örgütlenmeler, idari sınırlar, yapılaşma ve altyapı faaliyetleri dahilinde aktarılması amaçlanmıştır. Taşra dinamiği çerçevesinde iki ayrı yaşam çevresinin karşılaştırmasını yapabilmek için öncelikle taşra idari örgütünün ve mahalli idarelerin yükümlülükleri, kapsamları ve faaliyetleri ele alınmıştır. Ardından köy ve kent politikalarının merkez kararları anlatılmış ve Kocaeli örneği üzerinden mevcut yapılaşma durumu ve yapılan inşa faaliyetleri tespit edilmiştir. En sonunda köy ve kent farkını en iyi tanımlayabilen ve vurgulayabilen eğitim politikaları ile sanayi ve tarım politikaları neticesinde kurgulanan kamusal yapı türleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study of discussing the relationship between architecture and politics, while one-party government, the first political period of the Republic, was examined, a second objective of this process emerged during the interrogations. As discussing the impact of government policies on public structures during single party period; village and city differentiation emerged as two separate living environments in decisions and practices and the need to resolve this distinction arose. As a result, it is aimed to convey the situation of 'village-city separation', which is a phenomenon brought by the characteristics and preferences of the single party period, within the scope of legal processes, institutional organizations, administrative boundaries, construction and infrastructure activities. In order to make comparisons between two different living environments within the framework of provincial dynamics, firstly, the obligations, scope and activities of the provincial administrative organization and local administrations were discussed. Then, central decisions of village and city policies were explained, and current construction status and construction activities were determined through Kocaeli case. In the end, the types of public structures that are defined as the result of industrial and agricultural policies and education policies that can best define and emphasize the difference between villages and cities and are examined.