Monetization strategies in mobile games and implementation techniques
Oyunlarda parasallaştırma stratejı̇lerı̇ ve uygulama teknı̇klerı̇
  1. Tez No: 599057
  2. Yazar: İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı mobil oyunlarda kullanılan parasallaştırma tekniklerinin nasıl uygulandığını ve hangisinin ne gibi faydalar sunduğunu incelemek ve açıklamaktır. Mobil oyunlarda genel olarak uygulama içi reklamlar, uygulama içi satın almalar, üyelikler ve ücretli oyunlar parasallaştırma metodu olarak kullanılmaktadır. Bu metodların hangisinin ne gibi fayda sunduğu nitel ve nicel datalar elde edilip belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sebeple örnek bir mobil oyun şirketi ile ropörtaj gerçekleştirilip aynı zamanda üniversite öğrencilerini hedef alan anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde her bir parasallaştırma uygulamasının farklı oranlarda getirisi olduğu saptanmıştır. Bir oyunda sadece tek bir parasallaştırma metodu değil birden fazlasının aynı anda kullanılmasıyla bu oyundan elde edilen gelirin daha fazla artırılabileceği görülmüştür. Mobil oyunların kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber kullanıcıların çeşitli oyun türlerine ilgi gösterebileceği bu sebeple elde edilen gelirin oyunun türüne göre de değişebileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examing and explaining how monetization techniques used in mobile games are applied and what are their benefits. In-game advertising, in-app purchasing, subscriptions, and paid game monetization methods are the most popular monetization methods in mobile games. Qualitative and quantitative data are tried to be collected by determining the benefits of these methods. For this reason, an interview with a mobile game company was arranged and a survey was conducted targeting university students and workers of a game company. As a result of the researches, it was determined that each monetization strategies has different rates of return. It is seen that the income from this game can be further increased by using not only one monetization method in one game but more than one at the same time. With the widespread use of mobile games, users may be interested in various types of games and therefore the income obtained may change according to the type of game.