Evlat edinen, koruyucu annelik yapan ve biyolojik anne olan kadınların annelik ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
An examination of motherhood views of women who are adoptees, foster mothers and biological mothers
  1. Tez No: 599061
  2. Yazar: ÜLCAY ECENUR AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇALIK VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geleneksel toplumlarda kadına biçilen rol ev işleri ve çocuk bakımı üzerinden şekillenmiştir. Zaman içerisinde kadının da aktif yer aldığı ekonomik ve sosyal koşullar neticesinde annelikle ilgili süreç farklı görünümler alsa da kadınların anne olma istemi devam etmektedir. Bu araştırmanın amacı; annelik sorumluluğu üstlenen kadınların anne olmaya dair görüşlerinin anne olmadan önce, annelik sürecinde ve anne olduktan sonra nasıl şekillendiğinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. İnceleme biyolojik annelerin yanı sıra evlat edinen ve koruyucu ailede annelik rolü üstlenen kadınların da görüşleri alınarak genişletilmiştir. Çalışmada ayrıca aile yapılarının, yetişilen kültürün, eşin karakter yapısının kadınların anne olma isteğine etkisi irdelenmiştir. Araştırmaya Ankara'da ikamet etmekte olan, Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Derneği(KOREV)'nden danışmanlık desteği alan beş koruyucu ve beş evlat edinen anne ile amaçsal örnekleme yöntemi ile seçilen altı biyolojik anne olmak üzere 16 kadın katılmıştır. Araştırmanın sonucunda; kadınların anne olma tercihlerinin şekillenmesinde biyolojik faktörlerin ötesinde toplumsal normların ve geleneksel aile yapısının belirleyici olduğu, anneliğin içgüdüsel olarak değil çoğunlukla sosyolojik boyutta yorumlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The role of women in traditional societies has been shaped through household chores and childcare. As a result of the economic and social conditions in which women are active over time, the process of motherhood has different aspects, but women's desire to become a mother continues. The purpose of this research; It is determined that the opinions of the women who take the responsibility of being a mother are shaped before, during and after being a mother. In addition to biological mothers, the study was extended with the views of adoptive and maternal women in foster families. In this study, the effects of family structures, culture grown, character structure of the spouse on women's desire to become a mother were examined. Five foster and five adoptive mothers who got support by The Foundation of Foster Family and Adoptive Family, six biological mothers selected by purposive sampling method were included in the study. As a result of the research; it was seen that social norms and traditional family structure were the determinants of women 's preference of becoming a mother beyond biological factors and that motherhood was interpreted mostly in the sociological dimension rather than instinctively.