Bitkisel kaynaklı yeni ksantin oksidaz inhibitörlerinin belirlenmesi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic researches on establishing new xanthineoxidase inhibitors of herbal origin
  1. Tez No: 599073
  2. Yazar: ELİF BAKİ KEKİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de yetişen Erodium L'Her. ex Aiton ve Geranium L. cinsine ait takson örneklerinin etanollü ekstreleri in vitro ksantin oksidaz (KO) inhibitör aktiviteleri yönünden incelenmiştir. En yüksek KO inhibitör etki gösterenlerden biri olan E. birandianum İlarslan & Yurdakulol (EB) ekstresi önce kolon kromatografisi ile fraksiyonlanmış, elde edilen 7 fraksiyon tekrar KO'a karşı test edilmiş ve 3 fraksiyon (EB-2, EB-3 ve EB-4) % 90'ın üzerinde (allopurinole yakın) inhibisyon göstermiştir. EB etanol ekstresi ve 3 aktif fraksiyon fitokimyasal olarak, etkiden sorumlu bileşikleri tespit etmek amacıyla, LC-MS-MS (LC-Q-TOF-MS) ile analiz edilmiştir. Ekstrede ve aktif fraksiyonlarda gallik asit, kafeik asit, kinik asit, sirinjik asit, 3,4-dihidroksibenzoik asit, kateşin, epikateşin, rutin, luteolin, apigenin ve kersetin tespit edilmiştir. Aktif fraksiyonlarda ayrıca molekül ağırlıkları 850'den fazla olan ve LC-MS-MS kütüphanesi ve literatür verileri ile de karşılaştırılarak, prosiyanidin grubu olduğu sonucuna varılmıştır. Temin edebildiğimiz bileşiklerden kateşin, kafeik asit, rutin ve kersetin tekrar KO'a karşı 500 g/mL konsantrasyonda test edilmiş ve en yüksek inhibisyona kersetinin (% 98,03 ± 2,34) yol açtığı görülmüştür. Kateşin ve rutin inaktif bulunurken, kafeik asit enzimi % 21,58 ± 2,77 oranında inhibe edebilmiştir. Diğer yandan gallik asit, kafeik asit, kateşin, epikateşin, luteolin, apigenin ve kersetinin KO inhibitör etkileri moleküler doklama deneyleri ile in silico olarak da incelenmiş ve protein-ligant etkileşimi moleküler düzeyde tespit edilmiştir. Ayrıca PASS ve Swiss Target Prediction in silico tarama programları ile bu bileşiklerin KO inhibitör etki gösterme olasılıkları da incelenmiştir. Bileşiklerin muhtemel toksisiteleri, VEGA QSAR Mutajenite (Ames test) CONSENSUS modeli, ToxTREE SAR model in vitro mutajenite (Ames; ISS) modeli ve VEGA hepatotoksisite modeli (IRFMN) programları ile in silico düzeyde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; EB ekstresi ile aktif fraksiyonların yüksek KO inhibitör etkisinin, ana ekstre ve fraksiyonlardan daha yüksek inhibisyon gösteren kersetin başta olmak üzere, luteolin ve apigenin ile gallik asitten kaynaklanabileceği, ana ekstreye göre aktif fraksiyonlarda daha belirgin olan prosiyanidin türevlerinin de etkiye katkıda bulunabileceği sonucuna varılmıştır. Bu tez çalışması, ülkemizde yetişen Erodium ve Geranium türlerini KO inhibitör etki yönünden ilk defa inceleyen ve akabinde daha önce hiç çalışılmamış, endemik bir tür olan Erodium birandium üzerinde yapılmış ilk fitokimyasal ve biyoaktivite çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ethanol extracts of the taxon samples of Erodium L'Her. ex Aiton and Geranium L. genus growing in Turkey were investigated for their in vitro xanthine oxidase (XO) inhibitory activities. First of all, the extract of E. birandianum İlarslan & Yurdakulol (EB), one of the species with the highest XO inhibitory activity, was fractionated using column chromatography. The 7 fractions obtained were tested again towards XO, which afforded 3 active fractions showing inhibition over 90 % (closer to allopurinol). EB ethanol extract as well as 3 active fractions were phytochemically analyzed using LC-MS-MS (LC-Q-TOF-MS) in order to establish the compounds responsible for the effect. Gallic acid, caffeic acid, quinic acid, syringic acid, 3,4-dihydroxybenzoic acid, catechin, epicatechin, rutin, luteolin, apigenin, and quercetin were detected in the extract and active fractions. In the active fractions, presence of procyanidin derivatives having molecular weight over 850 were concluded through comparison of LC-MS-MS library along with literature data. Catechin, caffeic acid, rutin, and quercetin that we were able to procure were again tested against XO at concentration of 500 g/mL, among which the highest inhibition was caused by quercetin (% 98,03 ± 2,34). While catechin and rutin were inactive, caffeic acid could inhibit the enzyme at % 21,58 ± 2,77. On the other hand, XO inhibitory effect of gallic acid, caffeic acid, catechin, epicatechin, luteolin, apigenin, and quercetin was investigated in silico by molecular simulation (docking) experiments and their protein-ligand interaction was searched at molecular level. Besides, possibility of XO inhibitory effect by these compounds were examined using PASS and Swiss Target Prediction in silico screening programs. Possible toxicity of the compounds was evaluated by VEGA QSAR Mutagenity (Ames test) CONSENSUS model, ToxTREE SAR model in vitro mutagenity (Ames; ISS) model, and VEGA hepatotoxicity model (IRFMN) programs at in silico level. As conclusion, quercetin in the first place, which showed a higher inhibition than those of the main extract and fractions, as well as luteolin, apigenin, and gallic acid were deduced to be most likely responsible for the marked XO inhibitory effect of EB extract and active fractions, where procyanidin derivatives more clearly existed in the active fractions than the main extract, also contributed to the inhibitory effect. The current thesis is the first phytochemical and bioactivity work on Erodium birandium, which is an endemic species not searched up to date, and first investigation of Erodium and Geranium species growing in our country.