Yerli savaş uçağı için planform seçim probleminin çok ölçütlü karar verme metotları kullanılarak çözülmesi
The assessment of national fighter aircraft planform selection problem with multi attiribute decision making methods
  1. Tez No: 599106
  2. Yazar: SERCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tasarım sürecini bilimsel temellerle yönetmeyi hedefleyen“Sistematik Mühendislik Tasarımı”; amacın belirlenmesi, kavramsal, şekillendirme ve detay tasarım aşamalarından oluşmaktadır. Bir ürünün yaşam döngüsü boyunca pek çok özelliğini etkileyen kararlar, kavramsal tasarım geliştirme aşamasında alınmaktadır. Savaş uçaklarının kavramsal tasarım aşamasında uçağın uzunluğu, boyu, kanat tipi, kanat açıklığı gibi temel özelliklerine karar verilmektedir. Eğer planform şeklini oluşturan bu unsurlardan biri yada birkaçı doğru belirlenemez ise uçağın ilerideki tasarım aşamalarında geri dönüşü çok maliyetli olan problemler ile karşılaşılabilir. Muhtemel riskleri minimize etmek amacıyla nesnel analizlerin, planform şekline karar verilirken yapılması gerekir. Bu kararın öznellikten uzak, bilimsel bir yolla verilebilmesi için Çok Ölçütlü Karar Verme(ÇÖKV) yollarından TOPSIS ve ELECTRE kullanılmıştır. Sonuçlar irdelenip, alternatifler arasından uygun olan planform şekli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Systematic Engineering Design aims to manage design activities based on a scientific approach. Principally, this consists of four main steps; Aiming, Conceptual, Forming and Detailed Design. The majority of decisions identified, which affect the characteristcis of the product throughout its life cycle, will be captured during the conceptual design improvement step. For example, the decision on length, height, wing type and wingspan of the fighter will be taken at this conceptual design step. If the level of detail is insufficiant to make an accurate decision or key data is ommited, there is a risk that corrective action and re-work will potentially cause major delays and cost impacts during the later design phase. Therefore, it is impertative that detailed objective analysis is performed during the decision making phase to negate avoidable and costly risk. The use of Multi criteria decision making methods, such as TOPSIS and ELECTRE are good examples of decision making processes that are currently available, to assist in providing an objectively based decision. Results can then be correctly analysed with the appropriate planform being selected against the data provided.