High and middle school science, mathematics and computer science teachers' perceptions and attitudes about teacher collaboration
Ortaokul ve lise matematik, fen bilimleri ve bilişim teknolojileri öğretmenlerinin öğretmen arası işbirliği üzerine görüş ve tutumları
- Tez No: 599129
- Danışmanlar: DOÇ. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İsbirlikli çalışma becerileri, öğrenim kalitesini STEM ve 21. yüzyıl becerileri aracılığıyla arttırmanın en önemli boyutlarından biridir. Bu araştırma, karma desenlerden sıralı açıklayıcı tasarımın rehberliginde bir eylem araştırmasına dayanarak, öğretmenlerin Professional Learning Community (PLC) çerçevesinde öğretmen işbirliğine yönelik algı ve tutumlarını incelemeyi hedeflemektedir. Calışma, bağlamsal ve prosedurel yapılar olan tanımlayıcı sorulara odaklanmaktadır. Veriler, ön inceleme içinçevrimiçi dokumanlar; okul ortamında öğretmenlerin özellikleri ve tutumları için Demographic Analysis Teacher Questionnaire (DATQ); bağlamsal analiz için School Professional Staff as Learning Community Questionnaire (SPSLCQ); kavramsal analiz için Teacher Collaboration Assessment Rubric (TCAR) ve son olarak etkili işbirliğinin detaylı anlaşılması için yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmına 33 öğretmen, nitel kısmına ise 6 öğretmen katılmıştır. İlk onemli bulgu, temel işbirliği becerilerinin (74.50%) ve etkili işbirliği becerilerinin (35.12%) kullanım sıklığı arasındaki fark olarak ortaya çıkmıştır. Ortaokul ve lise öğretmenlerinin bağlamsal ve kavramsal işbirliği puanları arasındaki fark mülakatlar aracılığıyla incelenmiştir. Elde edilen veriler, ortaokul yönetim planlamasının disiplinlerarası işbirliğine yonelik oluşunun öğretmenin etkili işbirliği tutumunu arttırdığını göstermektedir. İşbirliğinin prosedürel kısmı göz önünde bulundurulduğunda ise değerlendirme işbirliği için ağırlık verilmesi gereken bir aşama olarak ortaya çıkmıştır. İşbirliği, eylemin bitmesiyle sona eren ancak değerlendirmesi tam ve açık bir sekilde yapılmayan bir süreç olarak gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, işbirliğini engelleyeci faktörleri ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan en önemli etmenin zaman planlaması ve yapılandırılmasıolduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Collaborative working skills is one of the most important dimensions for improving instructional quality through STEM and 21st century skills. Based on an action research guided by explanatory sequential mixed-method design, this research sought to investigate teachers' perceptions and attitudes for teacher collaboration in Professional Learning Com- munity (PLC) framework. The study focusses on descriptive questions with contextual and procedural structures. Data collection is made through online documents for preliminary investigation for research site; Demographic Analysis Teacher Questionnaire (DATQ) to gather information about teachers' characteristics and attitudes in the school setting, School Professional Staff as Learning Community Questionnaire (SPSLCQ) for contextual analysis and Teacher Collaboration Assessment Rubric(TCAR) for conceptual analysis; and semi-structured interview for an in-depth understanding of effective collaboration. 33 teachers attended quantitative and 6 teachers attended qualitative part of the research. The first major finding is the difference between the mean scores for frequencies of using fundamental collaboration skills (74.50%) and effective collaboration skills (35.12%). Differences between the contextual and conceptual collaboration scores of high school and middle school teachers are investigated through interviews. Results show that interdisciplinary collaboration oriented planning of middle school administration enhances teacher's effective collaboration attitude. When the procedural focus of the collaboration is considered, evaluation comes up as the part that is needed to focus on. A collaborative process is finalized with the end of the action part, but the evaluation of the process is not complete and clear. For the hindering factors, one of the most important results is the need for scheduling and structuring the framework.