İstanbul ilinde 2013-2017 yılları arasında yaşanan can kayıplı iş kazalarının sektörel sıklıklarının analizi
Analysis of sectoral frequency of fatal occupational accidents between 2013-2017 in Istanbul province
- Tez No: 599131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İstanbul ilinde 2013-2017 yıllarını kapsayan beş yıllık zaman diliminde meydana gelen ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirimi yapılan can kayıplı (kaza anında iş yerinde veya hastanede) iş kazaları (1.120 adet) istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilecek sonuçların İSG ile ilgili olarak yapılacak denetim programlarında kullanılması, yerel yönetimler ve kamu kurumları tarafından alan ve sektör bazında bilinçlendirme faaliyetleri yapılmasına olanak sağlaması ve bu konuda yapılacak akademik çalışmalarda eksikliği yoğun olarak hissedilen nicel verilerin konunun ilgili taraflarına sunulması amaçlanmıştır. Son beş yıl içerisinde İstanbul ilinde kayıtlara geçen iş kazalarının; yıllar içindeki değişimi ile İstanbul'un ilçelerine, kaza tarihinde iş yerinde çalışan sayısına, meslek kodlarına ve tehlike sınıflarına göre dağılımı istatistik programları aracılığı ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar tablolar ve şekiller haline getirilerek yorumlanmıştır. Kayıtlara geçen iş kazaları belirli sektör ve ilçelerde daha sık gerçekleşmektedir. Bunula birlikte NACE kodlarına göre incelendiğinde inşaat, imalat ve taşımacılık-depolama sektörlerinde iş kazalarına daha sık rastlanmaktadır. Tehlike sınıfları açısından değerlendirildiğinde ise can kayıplı iş kazalarının büyük kısmı çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde gerçekleşmektedir. Ayrıca can kayıplı iş kazalarının erkek cinsiyet grubunda daha sık yaşanmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarının iş kazalarının önlenmesinde tüm paydaşlara ve konu ile ilgili akademisyenlere fayda sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
1.120 deaths (in case of accident at work or in hospital) and occupational accidents, which were reported between 2013 and 2017 in İstanbul province and reported to the Social Security Institution were statistically analyzed. It is aimed that the results obtained with this study will be used in the inspection programs related to occupational health and safety to enable the field and sector awareness activities by local governments and public institutions, and to present the quantitative data which is thought to be missing intensively in the academic work. In that five years period, the occupational accidents recorded in Istanbul province; the distribution of the cities of Istanbul, the number of employees at work at the time of the accident, occupational codes and hazard classes were examined through statistical programs. The results obtained are interpreted as tables and figures. It has been observed that occupational accidents in the records are more frequent in certain sector and districts. However, according to NACE codes, it is understood that occupational accidents are more common in construction, manufacturing and transport- storage sectors. When assessed from the point of view of hazard classes, it is taken that most of the deaths occupational accidents occurred in the workplaces of very dangerous class. In addition, fatal occupational accidents are more frequent in males than in females. The results of this study are intended to be beneficial to all stakeholders and academicians to prevent occupational accidents.