Çocuk sinir hastalıkları polikliniğine ilk kez başvuran hastaların özellikleri
The characteristics of patients who admitted for the first time to pediatric neurology outpatient clinic
- Tez No: 431683
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk sinir hastalıkları polikliniğine ilk kez başvuran hastaların özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmada 01.09.2010-31.08.2011 tarihleri arasındaki 1 yıl süresince Meram Tıp Fakültesi çocuk sinir hastalıkları polikliniğine ilk kez başvduğu tespit edilen hastaların dosya bilgileri geriye dönük değerlendirildi. 1 yıl süresince Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bünyesinde hizmet veren polikliniklere toplam 88785 başvuru oldu. Bu hastaların 4904'ü (%5,5) Çocuk sinir hastalıkları polikliniğine başvurdu. 4904 hastanın 1807'si (%36,8) ilk kez başvuran hastalardı. 1807 hastanın 1685'inin (%93,2) dosya bilgilerine ulaşıldı. 1685 hastanın 952'si (%56,5) erkek, 733'ü kız (%43,5) hastaydı (1,3:1). Hastaların yaş ortalaması 5,77±4,9 yıl, erkeklerin 5,39±4,6, kızların 6,27±5,2 yıl idi. 12-18 yaş grubunda kız hastalar daha fazla, 12 yaş altı diğer yaş gruplarında erkek hastalar daha fazla tespit edildi. 1685 hastanın 1822 şikâyetle başvurduğu anlaşıldı. Hastalar ilk başvuru şikâyetlerine göre 9 gruba ayrıldı. Sıklık sırasına göre 700 (%41,5) hasta nöbet, 284 (%16,9) hasta gelişme geriliği, 155 (%9,2) hasta baş ağrısı, 107 (%6,3) hasta vücudun yapısı ile ilgili şikâyetler, 93 (%5,5) hasta güç kaybı, 87 (%5,2) hasta davranış bozukluğu, 82 (%4,9) hasta hareket bozuklukları, 54 (%3,2) hasta gözle ilgili şikâyetler, 123 (%7,3) hasta diğer şikâyetlerle başvurdu. 1685 hastanın 1750 tanı aldığı görüldü. Hastalar tanılarına göre 13 tanı grubuna alındı. Sıklık sırasına göre 676 (%40,1) hasta nöbet, 235 (%14) hasta gelişme geriliği, 143 (%8,5) hasta baş ağrısı, 71 (%4,2) hasta ruh sağlığı bozuklukları, 70 (%4,2) hasta özel hastalıklar, 62 (%3,7) hasta beyin felci, 58 (%3,5) hasta uç sinir hastalıkları, 47 (%2,8) hasta başın şekli ve yapısı ile ilgili bozukluklar, 46 (%2,7) hasta baş ve beyin ile ilgili diğer hastalıklar, 45 (%2,6) hasta hareket bozuklukları, 45 (%2,6) hasta kas ve kavşak hastalıkları, 18 (%1,1) hasta MSS gelişim bozuklukları ve 168 (%10) hasta diğer hastalıklar tanı grubunda yer aldı. Hastaların %84,8'inin Konya'dan, %15,2'si Konya dışından başvurduğu anlaşıldı. Hastaların %66,1'inin il merkezlerinden, %16,6'sının ilçe merkezlerinden, %16,8'inin kasaba ve köylerden başvurduğu tespit edildi. Hastaların %22,3'ünün ebeveynleri akraba, %4,9'u aynı köyden, %65,8'i akraba değildi, %7,1'inin dosya bilgilerinde ebeveyn akrabalık durumu bilgisi tespit edilmedi. 521 (%30,9) hastanın ailesinde benzer hastalık vardı. 1212 (%72) hasta daha önce benzer şikâyetle bir hekime başvurmuştu. 565 (%33,5) hasta sevk ya da yönlendirme sonrası, 1101 (%65,3) hasta doğrudan kendileri başvurmuştu. 131 (%7,8) hasta hastanemizden, 2 (%0,1) hasta başka bir hastaneden görüş istenerek çocuk sinir hastalıkları polikliniğine gelmişti. 1040 hastaya sadece bilgi verilip takip önerildi. 455 hastaya ilaç tedavisi önerildi. 167 hastaya özel eğitim önerildi. 119 hastaya fizik tedavi önerildi. 535 (%31,8) hasta yeniden görüldü, 659 (%39,1) hasta yeniden görülmesi istendiği halde getirilmedi, 491 (%29,1) hastanın tekrar görülmesine gerek duyulmamıştı. 1360 (%80,7) hastanın konulan son tanısı ilk tanıyla aynı, 42 (%2,5) hastanın tanısı ilk tanıdan farklı, 283 (%16,8) hastanın son tanısının kesin olmadığı anlaşıldı. 883 (%52,4) hastanın ilk gelişte hazır tetkiki yoktu, 802 (%47,6) hastanın ilk gelişte hazır tetkiki vardı. 850 (%50,4) hastadan tetkik istendi, 835 (%49,6) hastadan tetkik istenmedi. 508 (%30,1) hastadan görüş istendi. 34 (%2) hasta başka merkeze sevk edildi. Daha önce az sayıda benzer çalışmanın yapıldığı konuda, çocuk sinir hastalıkları polikliniğine başvuran hastaların özelliklerini en fazla vaka ile tanımladık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the characteristics of children who admitted to pediatric neurology outpatient clinic for the first time. In this study the patients who admitted to pediatric neurology clinic for the first time between 01.09.2010-31.08.2011 for 1 year period were evaluated retrospectively. For 1 year period totally there were 88785 admissions to pediatric outpatient clinics of Meram Medical Faculty. 4904 of these patients (5.5%) were admitted to the pediatric neurology clinic. 1807 of these 4904 patients (%36,8) were addmitted for the first time. 1685 of 1807 patients (93.2%) file informations has been obtaıned. 952 patients (56.5%) were male and 733 were female (43.5%). The average age of patients was 5.77 ± 4.9 years, 5.39 ± 4.6 for men and 6.27 ± 5.2 for girls. In the 12-18 age group the girls were found in greater number otherwise under 12 years old males were found in greater numbers. 1685 patients were admitted with 1822 different complaints. Patients were divided into 9 groups according to the first complaints. According to frequency of complaints ; 700 (41.5%) patients had seizures, 284 (16.9%) patients had neurodevolopmental disorders, 155 (9.2%) had headache, 107 (6.3%) complained about the shape of the patient's body, 93 (5.5%) patients had muscle weakness, 87 (5.2%) patients with behavioral disorders, 82 (4.9%) patients with movement disorders, 54 (3.2%) patients with ocular complaints, 123 (7.3% ) patients were admitted with other complaints. 1685 patients were diagnosed with 1750 different disease. Patients were divided into 13 groups according to their diseases. According to frequency of diagnosis; 676 (40.1%) patients had seizures, 235 (14%) patients had neurodevolopmental disorders, 143 vi (8.5%) patients had headaches, 71 (4.2%) patients with psychiatric disorders, 70 (4,2%) patients with specific diseases, 62 (3.7%) patients with cerebral palsy, 58 (3.5%) patients with peripheric nerve disease, 47 (2.8%), disorders related to the shape of the head, 46 (2% 7) other diseases related to head and brain patients, 45 (2.6%) patients with movement disorders, 45 (2.6%) patients with neuromuscular disorders, 18 (1.1%) patients with CNS developmental disorders and 168 (% 10) patients with other diseases. The patients were 84,8% from Konya, and 15,2% outside of Konya. 66,1% of the patients admitted from urban area, 16,8% from districts, 16,8% from town and villages. The parents of 22.3% of patients were relatives, and 4.9% were from the same village, 65.8% of patients has not any kinship and 7.1% of the patients file information of parental kinship status has not been determined. 521 patients (30.9%) were found to have similar diseases in the family. 1212 (72%) patients were admitted previously to a physician with similar complaints. 565 (33.5%) patients were admitted after the referral or recommendation and 1101 (65.3%) patients were admitted directly themselves. 131 (7.8%) patients were consulted from same hospital and 2 (0.1%) patients were consulted from another hospital. 1040 patients just informed and follow-up was recommended. Medical drug therapies were suggested to 455 patients. Special education was recommended to 167 patients. Physical therapy was recommended to 119 patients. 535 (31.8%) patients were evaluated again, 659 (39.1%) patients lost to follow up, 491 (29.1%) patients had no need to be seen again. The final diagnosis is the same as the initial diagnosis in 1360 of 1685 patients (80.7%), 42 (2.5%) patients diagnosed differently from initial diagnosis, 283 (16.8%) patients final diagnosis was uncertain. In first admission 883 (52.4%) patients had no laboratory tests, 802(47.6%) patients had laboratory tests at present. Laboratory tests was studied from 850 (50.4%) patients whereas 835 (49.6%) patients were not detected with laboratory tests. 508 patients were consulted to another departments. 34 patients were referred to another center. In our study we defined clinical characteristics of patients who admitted to pediatric neurology outpatient clinic with largest amount of cases in which previously there were small number of similar studies.