Proje yönetimi ve BIM (building ınformation building)
Proje management and BIM (building information building)
  1. Tez No: 840922
  2. Yazar: KÜBRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ENİS BULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eski çağlardan günümüze kadar olan zaman dilimlerinde inşaat sektörü ekonomiyi etkileyen en önemli sektörlerden biri olmuştur. Yakın dönemlerde özellikle 2000'li yıllarda proje boyutlarının büyümesi, yüksek katlı yapıların yapılması, farklı şehirlerde veya farklı ülkelerdeki ekiplerin bir arada çalışması proje yönetiminin önemini daha çok ön plana çıkarmıştır. Klasik Proje Yönetimi metodları günümüzde yeterli gelmeyip inşaat sektörünün verimliliği azalmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişimiyle verimliliği arttırmak için Yapı Bilgi Modellemesi (BIM, YBM) sistemi geliştirilmiştir. Klasik Proje Yönetimi yöntemleriyle düşük verim aldığımız özellikle proje (elektrik, mekanik, mimari, statik projeler) çakıştırmalarında, zaman, maliyet, tedarik, işletme ve sürdürülebilirlik konularında YBM ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. YBM sisteminin aktif ve tüm süreçlerinin kullanılmasıyla projenin tasarım aşamasından başlayıp uygulama süreçleri, teslim süreçleri, işletme süreçlerinden yıkım sürecine kadar kullanılabilmektedir. Günümüzde enerji kaynaklarının azalması sürdürülebilirlik konusunun önemini arttırmıştır. YBM sistemi ile enerji verimliliği analizleri (gün ışığı analizleri, ısıtma soğutma analizleri, vb.) yapılabilmektedir. Günümüz ekonomik koşullarında Türkiye'de ve dünya ülkelerinde olumsuz durumlar mevcuttur. İnşaat sektörü gibi ekonominin başlıca sektöründen elde edilebilecek küçük oranda tasarruflar dahi büyük bedellere karşılık gelmektedir. YBM'nin kullanıldığı projeler incelendiğinde proje bütçesine önemli seviyede katkısı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sebeple tez içeriğinde YBM'nin dünya ülkelerinde kullanımı, dünya ülkelerindeki standart ve kılavuzları, Türkiye'de YBM'nin durumu ve kullanıldığı projeler incelenmiştir. Türkiye'de YBM sistemiyle ilgili SWOT analizi yapılıp, YBM ile kazanımlar değerlendirilmiştir. Son olarak da YBM sistemiyle ilgili anket çalışması yapılmış olup SmartPLS programıyla değerlendirilmiştir. Ülkemizde YBM sistemini kullanımına teşvik olunması ve kullanmayı düşünen ekiplere, firmalara rehber olması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler; Yapı Bilgi Modellemesi, Proje Yönetimi, BIM'e geçiş
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present day, the construction sector has been one of the most important sectors affecting the economy. In recent years, especially in the 2000s, the growth of project sizes, the construction of high-rise buildings, the collaboration of teams in different cities or different countries have brought the importance of project management to the fore. Classical Project Management methods are not sufficient today and the efficiency of the construction sector has started to decrease. Building Information Modeling (BIM, YBM) system has been developed to increase efficiency with the development of technology. Successful results have been achieved with BIM in time, cost, procurement, operation and sustainability issues, especially in project (electrical, mechanical, architectural, static projects) overlaps, where we get low efficiency with classical Project Management methods. By using the active and all processes of the BIM system, it can be used starting from the design phase of the project to the implementation processes, delivery processes, operation processes and demolition processes. Today, the decrease in energy resources has increased the importance of sustainability. Energy efficiency analyses (daylighting analyses, heating and cooling analyses, etc.) can be performed with the ICM system. In today's economic conditions, there are unfavorable situations in Turkey and countries around the world. Even small savings that can be obtained from the main sector of the economy such as the construction sector correspond to large costs. When the projects in which BIM is used are analyzed, it is concluded that it has a significant contribution to the project budget. For this reason, in the content of the thesis, the use of BIM in the world countries, the standards and guidelines in the world countries, the status of BIM in Turkey and the projects where it is used are examined. A SWOT analysis of the BIM system in Turkey was conducted and the gains with BIM were evaluated. Finally, a survey on the BIM system was conducted and evaluated with the SmartPLS program. It is aimed to encourage the use of the BIM system in our country and to guide the teams and companies that are considering using it. Keywords; Building Information Modelling, Project Management, Transition to BIM