Madde bağımlılarında vhit ve vestibülospinal testler ile dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of balance by vhit and vestibulospinal tests in drug addicts
- Tez No: 599171
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUTLUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Madde kullanımının insan vücudunda zararlı etkilere neden olduğu, özellikle de nörolojik sistemi etkileyerek klinik bozukluklara yol açtığı bilinmektedir. Madde ve ilaç kullanımı, vestibüler sistem bozukluklarına da neden olabilmektedir. Bu çalışmada madde bağımlılığı öyküsü olanlar ile sağlıklı kontrol grubunun vestibüler sisteminin, video baş savurma testi (video head impulse test-vHIT) ve vestibülospinal testler (romberg testi, unterberger testi ve gait testi) ile değerlendirerek kullanılan maddenin ve maddenin çeşidinin vestibüler sistem üzerine olan etkilerinin gösterilmesi amaçlandı. Ayrıca detoksifike olmuş bağımlılarda tedavi sonrası vestibüler sistemde oluşabilecek olan patolojiler tespit edilmeye çalışıldı. Çalışmaya madde bağımlısı öyküsü olan ancak yoksunluk evresinde olmayan 65 (61 erkek/4 kadın) ( yaş ortalamaları 25 ± 3.95 yıl) birey katılmıştır. Kontrol grubunda ise her hangi bir bağımlılık öyküsü olmayan 22 (erkek) (yaş ortalamaları 25 ± 3.3 yıl) birey değerlendirilmiştir. Madde bağımlılığı öyküsü olan bireylerden opioid kullananlar (n=33), opioid ile beraber kimyasal madde kullananlar (n=32) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm bireylere video baş savurma testi (vHIT) ve vestibülospinal testler (romberg,unterberger,gait) uygulandı. Madde bağımlısı gruplar ile kontrol grubu arasında her semisirküler kanallara ait kazanç değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05), LARP, RALP kanal çiftleri için kazanç asimetrisi gözlenmedi, gizli veya açık sakkad gözlenmedi. Vestibülospinal testler de ise madde bağımlısı gruplarında kontrol grubundan istatistiksel açıdan anlamlı derecede farklı cevaplar elde edildi (p0.05). Elde edilen sonuçlar, her ne kadar vHIT sonuçlarına göre değerlendirilen gruplarda VOR etkilenimi olmadığını düşündürse de opioid ve opiod ile kimyasal madde kullanımının denge ve yürüme üzerinde olumsuz etki yarattığı ortaya koymuştur. Uzun süreli takiplerde yapılacak değerlendirmeler VOR etkilenim durumunu daha iyi ortaya koyacaktır. Madde bağımlılığı öyküsü olan bireylerin sağaltımında vestibüler fonksiyonların da değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Drug use is known to cause harmful effects on the human body, in particular, affect the neurological system and cause clinical disorders. Substance and drug use can also cause vestibular system disorders. In this study, the effects of the substance and the type of substance on the vestibular system were evaluated by using the video head impulse test (vHIT) and vestibulospinal tests (romberg test, unterberger test and gait test). intended to be shown. In addition, pathologies that may occur in the vestibular system after treatment in detoxified addicts were tried to be determined. Sixty-five (61 male / 4 female) (mean age 25 ± 3.95 years) individuals with a history of substance addiction but not in the withdrawal phase participated in the study. In the control group, 22 subjects (mean age 25 ± 3.3 years) without any history of addiction were evaluated. The opioid users (n = 33) and the opioid and chemical agents (n = 32) were divided into two groups. All subjects underwent video head toss test (vHIT) and vestibulospinal tests (romberg, unterberger, gait). No significant difference was found between substance dependent groups and control groups in terms of gain values of each semicircular canal (p> 0.05). In the vestibulospinal tests, there were statistically significant differences in substance-dependent groups from the control group (p 0.05). Although the results suggest that there is no VOR effect in the groups evaluated according to the vHIT results, the use of opioids and opioids with chemicals has a negative effect on balance and walking. Evaluations in the long-term follow-up will better demonstrate the VOR exposure. It is recommended that vestibular functions should be evaluated in the treatment of individuals with a history of substance abuse.