Elit güreşçiler ile judocuların fiziksel uygunluk ve solunum parametrelerinin karşılaştırılması
Comparision of physical fitness and respiratory parameters of wrestlers and judokas
  1. Tez No: 408230
  2. Yazar: AHMET KOYUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit güreşçiler ile judocuların fiziksel uygunluk ve solunum parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, Gaziantep ilinde bulunan ulusal ve uluslararası müsabakalara katılmış ve düzenli olarak antrenman yapan sağlıklı 12 erkek güreşçi ve 12 erkek judocular katılmıştır. Deneklere fiziksel uygunluk parametreleri olarak; yaş, vücut ağırlığı, boy, vücut yağ yüzdesi (VYY), pençe kuvveti, 20 m sprint testleri, 20 m mekik koşusu, dikey sıçrama, istirahat kalp atım sayısı (İKAS), sistolik kan basıncı (SKB) diastolik kan basıncı (DKB) ölçümleri; solunum parametreleri olarak zorlu ekspirasyon volümü (FEV1), zorlu vital kapasite (FVC), zorlu ekspirasyon oranı (FEV1/FVC), doruk ekspirasyon akımı (PEF), doruk inspirasyon akımı (PIF), maksimum istemli volüm (MVV), vital kapasite (VC), ekspirasyon rezerv volüm (ERV), inspirasyon rezerv volüm (IRV), tidal volüm (TV), inspiratuar vital kapasite (IVC) ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Independent Samples T testi kullanıldı. İkili Grupların fiziksel uygunluk parametrelerinde; yaş, vücut ağırlığı, boy, derialtı yağ oranı, 20 m sprint testi, MaxVO2, dikey sıçrama, İKAS, SKB ve DKB değerlerinde anlamlılık bulunmamıştır. Güreşçiler lehine sağ ve sol pençe kuvveti değerlerinde anlamlılık bulunmuştur. Gruplar arasındaki solunum parametrelerinde FEV1, FVC, FEV1/FVC (%), PEF, PIF, MVV, VC, ERV, IRV, TV ve IVC değerlerinde anlamlılık bulunmamıştır. Sonuç olarak; güreş ve judo branşlarının teknik yapısı ve performans bileşenlerinin birbirine yakın özellikler göstermesi nedeniyle, güreşçi ve judocuların fiziksel uygunluk ve solunum parametreleri açısından benzer özellikler taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to comparision of physical fitness and respiratory parameters of wrestlers and judokas. 12 wrestlers and 12 judokas participated in this study. Some physical fitness measurements which; age, weight, height, body fat percentage (VYY), grip strength, 20 m sprint tests, 20 m shuttle run, vertical jump, resting heart rate (İKAS), systolic blood pressure (SKB), diastolic blood pressure (DKB) measurements; forced expiratory volume (FEV1), forced vital capacity (FVC), forced expiratory ratio (FEV1/FVC), peak expiratory flow (PEF), and peak inspiratory flow (PIF), maximum voluntary volume (MVV) vital capacity (VC), expiratory reserve volume (ERV), inspiratory reserve volume (IRV), tidal volume (TV), inspiratory vital capacity (IVC) were measured. Obtained data were analyzed by Independent Samples T test. Their physical parameters of the group; age, body weight, height, VYY, 20 m sprint test, maxVO2, vertical jump, IKAS, there was no significant difference in SBP and DBP. Wrestlers in favor of the right and left hand grip value significance was found. Respiratory parameters FEV1 between groups, FVC, FEV1 / FVC (%), PEF, PIF, MVV, VC, ERV, IRV IVC has no significance and value in TV, IVC were measured. As a result, it can be said that wrestlers and judokas have same features in physical fitness and respiratory parameters, because of both wrestling and judo have same characteristics that are tecnic structure and performance components.