Üst düzey basketbolcuların hazırlık dönemi süresince bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi
Assessment of some physical and physiological parameters of elite baskettball players during preparatory season
  1. Tez No: 59920
  2. Yazar: CENGİZ KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
-90- ÖZET Bu çalışmada hazırlık dönemi süresince üst düzey erkek basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1996 -1997 yılında 2. Deplasmanlı Erkekler Liginde oynayan Büyük Kolej Spor Kulübünün 12 elit basketbolcusu gönüllü olarak katıldı. Sporculara uygulanan tüm alan ve laboratuvar testleri, geçerliliği kabul edilmiş testlerden oluşmuştur. Hazırlık dönemi; 74 gün olmak üzere kondüsyon, genel özel, teknik, taktik çalışmalar ağırlıkta olmuştur. l.Lig maçına kadar 81 birim antrenman, 12 özel maç ve turnuva oynanmıştır. Deneklerden alınan değerlerin istatistiki analizi t-testi ile yapıldı. Hazırlık dönemi öncesi ve sonrasında, sporcuların vücut ağırlık değerlerinde anlamlı bir değişme görülmemiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
-92- SUMMARY In this study the aim is to examine and evaluate advanced male basketball players same physical and physiological parameters during the preparation session. During 1996-1997 session the best twelve basketball players who play for Büyük Kolej Sport Club in the a division men league participated in this study as volunteers. The tests such as field and labarotory which are applied on the basketball players are valid. The preparation session 74 days, is based on condition, general and private tehnics and tactics up to the first league match and, 81 unit trainings, 12 private matches and tournament have done. The valves wich are taken from the subjects of a test are done by statistics analyse T test. Before and after the preparation session no changes were observed in the weight of the players (p>0.05).