Fizyolojik ve fiziksel parametrelerin futbol takımlarında başarıya etkisi
The Effects of physiologic and physical parameters on soccor teams' success
- Tez No: 59921
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye profesyonel Üçüncü Futbol Ligi 4. grupta yer alan 14 takımdan, 10 takımın katılması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu: Ankara Demirspor (17), Aksarayspor (19), Adana Kozanspor (20), Kayseri Büyükşehir Belediye Erciyespor (20), Kırıkkale Belediyespor (19), Kayseri Kocasinan Belediyespor (19), An kara Köyhizmetlerispor (21), Tarsus İdmanyurduspor (20), Niğdespor (18), Ankara Altındağ Belediyespor (17) olmak üzere toplam 194 futbolcu oluşturmaktadır. Futbolcularda fiziksel ve fizyolojik profilin belirlenmesi, takımlar ve mevkiler arasında karşılaştırmanın yapılması, fiziksel ve fizyolojik performansla lig sonu oluşan sıralama Obaşan) arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan 194 futbolcuda ölçümü yapılan fiziksel ve fizyolojik parametrelerin ortalama değerleri; yaş 23.78±3.94 yıl, boy uzunluğu 1.77±0.06 m, vücut ağırlığı 71.46±5.62 kg, pençe kuvveti sağ el 42.99±6.68 kg, pençe kuvveti sol el 41.41±6.56 kg, vücut yağ yüzdesi 8.78+2.61 %, anaerobik güç 109.61±11.93 kg-m/sn, sürat 5.42±0.27 sn, aerobik güç 49.94±4.33 ml/kg/dk, vital kapasite 5153.09+600.62 mi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted with 10 of the 14 soccer teams in the fourth group of the Third Turkish professional soccer league. Total of 194 players, An kara Demirspor (17), Aksarayspor (19), Adana Kozanspor (20), Kayseri Büyükşchir Be lediye Erciyesspor (20), Kırıkkale Belediyespor (19), Kayseri Kocasinan Belediyespor (19), Ankara Köyhizmetlerispor (21), Tarsus Idmanyurduspor (20), Niğdespor (18), An kara Belediyespor (17) participated in the study. The purpose of the study was to investigate the physical and physiological profiles of the soccer players, the comparisons were made between the teams and the players' according to their positions The relationships were also made between the physical and physiological profiles of the teams and their ranks formed at the end of the league. The means of the physical and physiological parameters measured in 194 soccer players who participated in the study were found to be as follows: age 23.78±3.94 years, height 1.77±0.06 m, weight 71.46±5.62 kg, right hand grip 42.99±6.68 kg, left hand grip 41.41±6.56 kg, body fat 8.78±2.61 %, anaerobic power 109.61±11.93 kg-m/s, 50 yard speed 5.42±0.27 s, aerobic power 49.9414.33 ml/kg/min and vital capacity 5153.09±600.62 ml. While there were no significant differences between the teams in terms of age, height and weight (p>0.05), significant differences were found between teams in terms of left hand grip, right hand grip, % body fat, anaerobic power, 50-yard speed, aerobic power and vital capacity (p0.05).