Rat astım modelinde timokinin ve harnupun birlikte uygulanmasının karaciğer dokusu üzerine etkisi
The effect of co administration of timokine and harnup on the liver tissue in rat asthma model
  1. Tez No: 599222
  2. Yazar: ÖZGE AKYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Astım, dünyada milyonlarca insanı etkisi altına alan genetik ve çevresel faktörlerden etkilenen kronik ve kompleks bir hastalıktır. Etkili tedavi yöntemi kortikosteroidlerin ve beta agonistlerin düzenli kullanımıdır. Bu bilgiler ışığında doğal yaklaşımımızın temelini oluşturan çörek otundan elde edilen Timokinin (TQ) ve Ceratonia siliqua (harnup H) ekstraktlarının astımla birlikte karaciğer dokusu üzerindeki etkisinin tespiti çalışmamızın esas amacını oluşturmuştur. Çalışmamızda kullandığımız 18 adet Wistar albino erkek rat (200-250gr), 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu, deneysel astım (A) grubu ve deneysel astım oluşturulduktan sonra TQ ve H uygulanan grup (A+TQ+H). TQ ve harnup ratlara oral gavaj yöntemi ile (10 mg/kg) uygulandı. Astım oluşturulan gruplara 0 ve 14.günlerde ovalbumin ve alum intraperitoneal verilerek 21,22 ve 23.günlerde inhalasyon ile duyarlaştırıldı. Sonra 5 gün tedaviler (TQ+H) uygulandı. Karaciğer dokusu MDA (Malondialdehit), GSH (Glutatyon), AA (Askorbik Asit) ve NO (Nitrik oksit) düzeyleri spektrofotometrik olarak değerlendirildi. Sonuçlar aritmetik ortalama± standart hata olarak ifade edilmiş olup, AnovaVaryans Analizi uygulanmıştır. Karaciğer MDA düzeyleri, kontrol grubu ile kıyaslandığında hem astım grubunda hem de A+TQ+H grupları arasında anlamlı bir istatistiksel fark tespit edilmiştir (p < 0.05). TQ ve H birlikte uygulandığı tedavili grupta karaciğer dokusunda hem GSH hem de AA düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı artmış bulunmuştur (p < 0.05). Astım grubundaki artmış NO düzeyleri TQ ve H birlikte uygulandığı tedavili grupta istatistiksel olarak azalmıştır. Bu bulgular, TQ ve H birlikte kullanımının astımda karaciğer dokusu üzerine pozitif bir etki yaptığını göstermektedir. TQ ve H birlikte uygulanması astımın olası oksidatif etkilerini ortadan kaldıran düzenleyici bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic and complex disease that is affected by genetic and environmental factors that affect millions of people around the world. The effective treatment method in asthma is regular use of corticosteroids and beta-agonists. In the light of this information, the main purpose of our study was to determine the effect of Timokinin(TQ) and Ceratonia siliqua(carob H) extracts on the liver tissue together with asthma. In our study, 18 Wistar albino male rats(200-250gr) were divided into 3 groups: Control group, experimental asthma(A) group and TQ and H applied groups after experimental asthma (A+TQ+H). TQ and carob excracts were administered by oral gavage to rats (10mg/kg). Ovalbumin and alum were administered intraperitoneally to the asthmatic groups at 0 and 14 days and they were sensitized by inhalation on 21, 22 and 23 days. After, for 5 days of treatments were applied. Liver tissue MDA(Malondialdehyde), GSH(Glutathione), AA(Ascorbic Acid) and NO(Nitric oxide) levels were evaluated spectrophotometrically. The results were expressed as arithmetic mean±standard error and AnovaVariance Analysis was applied.