Dual uzayda M- integral eğrisi ve M- jeodezik spray
M- integral curve and M- geodesic spray on the dual space
- Tez No: 599225
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde ilk olarak Öklid uzayı ve dual uzayla ilgili temel kavramla verildi. Öklid uzayında jeodezik spray, integral eğrisi, M̅- jeodezik spray, M̅- integral eğrisi kavramları üzerinde duruldu. Daha sonra bu kavramlar dual uzayda verildi. Son olarak“Bir α eğrisinin α̅ tabii liftinin, Z M̅- jeodezik sprayı için bir M̅- interal eğrisi olabilmesi için gerek ve yeter şart α nın M üzerinde bir M̅- jeodezik olmasıdır.”teoremi dual uzayda ispatlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic concepts of Euclidean space and dual space were first given. Geodesic spray, integral curve, M̅- geodesic spray and M̅- integral curve were given in Euclidean space. Then these concepts were given in dual space. And,“The natural lift α̅ of the curve α is an M̅- integral curve of M̅- geodesic spray Z if and only if α is an M̅- geodesic on M.”is proved in Dual space.