Mono ve di sübstitüe trimerik fosfazenlerin biyolojik aktivitesi
Biological activity with mono and di substituted trimeric phosphazenes
- Tez No: 599226
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan çalışmada sentezlenen mono ve di sübstitüe trimerik fosfazen bileşiklerinin patojen mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal aktivitesi, sağlıklı L929 fibroblast ve DLD-1 kolon kanseri hücre hattında sitotoksik aktivitesi ve plazmit DNA ile etkileşimi araştırıldı. Bileşiklerin antimikrobiyal etkilerini incelemek için çeşitli insan patojeni bakteri ve maya suşları agar kuyu difüzyonu yöntemi ile incelendi. Antimikrobiyal aktivite gösteren bileşiklerin minimal inhibitör konsantrasyon (MİK), minimal bakterisidal konsantrasyon (MBK), minimal fungisidal konsantrasyon (MFK) değerleri mikrodilüsyon metodu ile belirlendi. Bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin plazmit DNA ile etkileşimleri agaroz jel elektroforez yöntemi ile tespit edildi. Bileşiklerin DNA ile etkileşimlerinde DNA'ya bağlanıp bağlanmadığını ve DNA'ya bağlanıyor ise hangi nükleotitlerden bağlandığını BamHI ve HindIII restriksiyon enzimleri ile kesilerek belirlendi. Sitotoksik aktivitesi için sağlıklı L929 fibroblast ve DLD-1 kolon kanseri hücreleri üzerine maddelerin etkisi WST-1 yöntemi ile araştırıldı. Antimikrobiyal aktivitesi en yüksek olan bileşik S. aureuspatojen bakterisi üzerinde, metbcdip olarak tespit edilmiştir(zon çapı 17±1 mm). Bileşiklerin MİK değerleri 9,7 ile 156,25μM arasında değiştiği gözlendi. Bileşiklerin minimal bakterisidal konsantrasyon (MBK)/ minimal fungisidal konsantrasyon (MFK) değeri 19,5ile 312,5 μM arasında bulundu. Bileşiklerin DLD-1 kolon kanseri hücre hatlarına ve L929 fibroblast hücrelerine konsantrasyona bağlı olarak sitotoksik aktivite gösterdiği görülmüştür. Bileşiklerin plazmit DNA ile olan etkileşimleri agaroz jel elektroforezi ile incelenmişitir. Bileşiklerin plazmit DNA ile olan etkileşimlerinde; plazmit DNA'ya bağlanma ve kesme şeklinde etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mono and di substituted trimeric phosphazenes compounds pathogenic microorganisms, cytotoxic activity in healthy l929 fibroblast and DLD-1 colon cancer cell line, with plasmid DNA were investigated. Antimicrobial activities of the compounds were examined agar well diffusion method by using various human pathogenic bacteria and yeast strains. Minimum inhibitory concentration (MIC), minimum bactericidal concentration (MBC), minimum fungicidal concentration (MFC) values of compounds showing antimicrobial activity were investigated by microdilution method. In this study, the interactions of the compounds with plasmid DNA were investigated by agarose gel electrophoresis method. In the interactions of the compounds with the DNA, the enzymatic cutting assay was performed with BamHI and HindIII to see if it was bound to the DNA and if so, which nücleotides were bound. For cytotoxic activity were investigated by the WST-1 method healthy L929 fibroblast and DLD-1 colon cancer cells. The most antimicrobial activity effective compound, the compound with the highest antimicrobial activity has been identified as etbcdip on the S.Aureuspathogen bacteria (zone diameter 17±1). The minnimal inhibitory concentration (MIC) values of the compounds range from 9,7 to 156,25 μM. MBC/MFC values were also changed from 19,5 to 312,5 μM. Cytotoxic activities of the compounds against L929 fibroblast and DLD-1 colon cancer cell lines are concentrations dependent. The interactions compounds with plasmid DNA were investigated by using the agarose gel electrophoresis. Interactions of compounds with plasmid DNA; plasmid DNA has been found to enachment in the form of binding and cutting.