Dokunsal reaksiyon zamanı ölçümlerinde parmak uzunluğu ve avuç büyüklüğünün reaksiyon zamanına etkisi
Effect of finger length and hand size on reaction time in the tactile reaction time measurements
- Tez No: 59924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Reaksiyon Zaman Ölçer (RZÖ) çubuk yardımı ile yapılan ölçümlerde, elde edilen Tepki Zamanı (TZ) değerleri ile deneklerin baş ve işaret parmaklarının oluşturmuş olduğu dairesel alanın çevre uzunluğu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya katılan denekler (N=31; yaş=19.48 ± 2.41), H. Ü. Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu giriş sınavlarına başvuran adaylar arasından seçilmiştir. Denek seçimi ve verilerin toplanması sekiz aşamada gerçekleşti. 1. aşamada; denekler lisanslı olarak yaptıkları spor dalı sorulmuş ve ellerin yoğun olarak kullanıldığı spor dalında sporcu olmayan sporcular alınmıştır. 2. aşamada; sinir iletimi ile ilgili soru anketi uygulanmış ve anketteki soruların herhangi bir maddesinde problemi olan bireyler çalışmaya alınmamıştır. 3. aşamada; STAI kendini değerlendirme anketi uygulanmış ve 35-42 aralığında olan bireyler çalışmaya alınmıştır. 4. aşamada; El tercihi belirlenmiş ve sağ elini kullanan bireyler çalışmaya alınmıştır. 5. aşamada; deneğin baş ve işaret parmaklarının bir birine temas ettiği noktalar beyaz boya ile işaretlenmiştir. 6. aşamada; baş ve işaret parmaklan arasındaki büyüklüğü diğer bir yöntemle belirlemek için hipotenüs uzunluğu alınmıştır. 7. aşamada; dairesel alanın görüntüsü kameraya kayıt edilmiş ve 8. aşamada; RZÖ çubuk yardımı ile deneklerin TZ'leri ölçülmüştür. Baş ve işaret parmağının oluşturduğu çevrenin uzunluğunu hesaplamak amacı ile alınan görüntüler hareket analizöründe dijitize edilmiştir. Analizörden elde edilen X ve Y değerleri Windows programı altında çalışan Microsoft Excell 5.0a paket programına aktarılarak hesaplanmış ve çevre uzunluktan elde edilmiştir. Elde edilen veriler Windows programı altında çalışan SPSS paket programına aktarılarak istatistiksel işlemlerden geçirilmiştir. Verilere ait tanımlayıcı istatistikler ve Çevre, Hipotenüs ve TZ değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacı ile Pearson Product Moment Korelasyonlan hesaplanmış, korelasyon katsayısının karesi alınarak yordayıcılık katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the relationship between the response time (RT) and length of the circular area that the index finger and the thumb made during the test measurement via the Reaction Time Tester Stick. Ss (N = 31; age = 19.48 ± 2.41) were randomly selected among the candidates who participated the entrance examination of Hacettepe University, School of Sport Science and Technology. The Ss selection and data gathering organized in eighth stage. At the first stage; Ss were asked whether they had involved hand dominant sport activities as a license athlete. If so, they were not involved in the test. At the second stage, a questionnaire was given to the Ss to found out if they had any problem with stimulus conduction in nervous system. If any of the test item determined that there were, than the Ss were not included. At the third stage, Spielberger Trait-State Anxiety Inventories were given. Ss who were in the range of 35-42 were included. At the forth stage, hand dominance was determined and right handed Ss were accepted. At the fifth stage, the point of touch that the index finger and thumb meet was painted whit the white color. At the sixth stage the hypotenuses length was measured. At the seventh stage circular area was recorded by the camera. At the final stage response time was measured. In order to calculate length of the circular area that the index finger and thumb made the recorded view digitized in the Ariel Performances Analyzer System (APAS). The X and Y values that obtained from the APAS entered to the Microsoft Excel 5.0a package program working under the Windows 6.0. The data gathered from Excel 5.0a pacage program than entered the SPSS Package program for statistical analysis. The descriptive statistics (mean (x), standard deviation (Sd), minimum and maximum) values were obtained. In order to determine the relationship among the length, hypotenuses and RT, the Pearson Product Moment Correlation Coefficient and regression calculated.