Beton ve betonarme mamul üreten işletmelerde maliyetlerin faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ile hesaplanması ve bir uygulama
Calculation of costs by activity-based costing in concrete and reinforced concrete producing enterprises and an application
- Tez No: 599294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz üretim ortamında gelişen üretim teknolojileri sebebiyle, genel üretim maliyetlerinin toplam maliyet içindeki payı artarken, direkt işçilik maliyetlerinin payı ise azalmaktadır. Yaşanan bu artışa rağmen, hala geleneksel maliyet sistemlerinde genel üretim veya sabit maliyetlerin dağıtımında büyük oranda direkt işçiliği esas alan dağıtım anahtarları kullanılmaktadır. Bu anlamda, direkt işçilik ile faaliyetler ve bu faaliyetlere ilişkin katlanılan maliyetler arasındaki bağın net olarak ortaya konamaması, işletme yöneticileri tarafından alınan fiyatlama kararlarında hatalara sebep olabilmektedir. Faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ise mamul ile endirekt maliyetler arasında üretim hacminden bağımsız olarak ve farklı seviyelerde doğrusal ilişkiler kuran teknik uygulama yönüyle mamul maliyetlerinin hesaplanmasına yönelik bir yöntemdir. Bu çalışmada geleneksel maliyet ve faaliyet tabanlı maliyet yöntemleri hakkında detaylı bilgiye yer verilmiş olup, betonarme direk üreten bir işletmede üretilen mamuller modern yaklaşımlar arasında yer alan faaliyet tabanlı maliyet sistemine göre yeniden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The share of general production costs in total costs increases; meanwhile, the share of direct labor costs decreases due to the developments in manufacturing technologies. Despite this increase, allocation keys mostly based upon direct labor are still used in the conventional costing systems to distribute general production or fixed costs. In that sense, the deficiency of a clear link between direct labor and activities and the costs incurred in these activities may cause mistakes in pricing decisions taken by the business executives. The activity based costing is a method of calculating the costs of finished goods from the aspect of technical practice, which correlates linear relationships being independent of production volume between goods and indirect costs at different levels. This study gives detailed information about the conventional and activity based costing methods and recalculates the production costs of finished goods of a business that manufactures reinforced concrete beam through the activity based costing method which is among contemporary approaches.