Klinik psikoloji eğitimi alan yüksek lisans öğrencilerinin iletişim becerileri ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between communication skills and empathy levels of graduate students in clinical psychology
- Tez No: 599361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, yüksek lisans öğrencilerinin iletişim becerilerinin ve empati dü-zeylerinin arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Üsküdar Üniversite-si'nde öğrenim gören 104 klinik psikoloji yüksek lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların 83'ü (%79,8) kadın ve 21'i (%20,2) erkektir. Katılımcılara“Sosyode-mografik Bilgi Formu”,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve ''Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği'' verilmiştir. Araştırmanın sonucunda, klinik psikoloji öğrencilerinin iletişim becerileri ve empati düzeylerinin paralel ve yüksek olduğu bulunmuştur. Cinsiyet de-ğişkenine göre, kadın ve erkeklerin iletişim becerileri paralellik göstermektedir. Diğer yandan, kadınların duygusal tepkileri erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Yani kadınlar duygusal tepkilerini erkeklerden daha fazla ifade etmektedirler. Yaş, fiziksel rahatsızlık, psikolojik rahatsızlık, ilaç kullanım durumu ve çocuk sahibi olma durumu değişkenleri incelendiğinde ise, iletişim becerileri ve empati düzeyleri konusunda her-hangi bir farklılaşmaya rastlanmamıştır. Psikolojik danışmanların empati düzeylerini geliştirici nitelikte yapılacak olan çalışmalar, danışmanlık hizmetine yönelik iletişim becerilerini ve bununla birlikte başarılı danışma oturumu ve süreçleri yönetmedeki becerilerini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the communication skills and empathy levels of the graduate students was investigated. The sample of the study consists of 104 clinical psychology graduate students studying at Üsküdar University. 83 of the participants (79,8%) are female and 21 (20,2%) are male. The participants are given“Sociodemographic Information Form”,“Communication Skills Scale”and“Em-pathy Level Determination Scale”. As a result of the research, communication skills and empathy levels of clinical psychology students are found parallel and high. Ac-cording to the gender variable, the communication skills of the men and women are parallel. On the other hand, emotional reactions of women are higher than men. In other words, women express more their emotional reactions than men. When the vari-ables of age, physical discomfort, psychological disturbance, drug use status and ha-ving children are examined, no differences are found in communication skills and empathy levels. Studies to improve the empathy levels of psychological counselors may increase their communication skills for the counseling services, as well as their ability to manage the successful counseling session and processes.