Bianchi tip 𝑉𝐼ℎ evreni için genel rölativite ve teleparallel gravitasyon teorilerinde enerji-momentum probleminin araştırılması
Investigation of energy-momentum problem for bianchi type 𝑉𝐼ℎ universe in general relativity and teleparallel gravitation theories
  1. Tez No: 599403
  2. Yazar: ŞEREF ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde homojen Bianchi VIh evren modelinin homojen genellemesi için Genel Rölativite (GR) ve Teleparallel Gravitasyon (TG) teorilerinde Einstein, Tolman, Papapetrou (PP), Bergmann-Thomson (BT), Møller ve Landau-Lifshitz (LL) enerji-momentum dağılımları araştırılmıştır. Elde edilen çözümlerden, Einstein, BT ve LL enerji-momentum dağılımlarının farklı iki teoride birbiri ile aynı sonuçları verdiği görülmüştür. Ayrıca, GR teorisinde Einstein ve Tolman enerji ve momentum dağılımları birbiri ile aynı olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Einstein, Tolman, Papapetrou (PP), Bergmann-Thomson (BT), Møller and Landau-Lifshitz (LL) energy-momentum distributions were investigated in the General Relativity (GR) and Teleparallel Gravitation (TG) theories for inhomogeneous generalization of homogeneous Bianchi VIh universe model. Also, Einstein, BT and LL energy-momentum distributions give the same results in two different theories. In addition, Einstein and Tolman energy and momentum distributions are obtained in the same in GR theory.