Biga yarımadasında alt Karakaya kompleksi birimlerinin petrolojik - jeokronolojik nitelikleri
Petrologic - geocronological qualifications of sub-Karakaya complex units in Biga peninsula
- Tez No: 599554
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YİĞİTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Karakaya Kompleksi ilk kez tanımlandığı günden beri her türlü jeolojik niteliği (litolojisi, yaşı, yapısal konumu, stratigrafik nitelikleri, oluşum ortamı, ... vb) bakımından çok geniş bir yelpazede günümüze kadar tartışılagelmiştir. Son yıllardaki çalışmalarda Karakaya Kompleksi içinde ayırdedilmiş birimler iki bölüme ayrılmıştır. Bunlar; Paleozoyik sonu veya Triyas'ta yeşilşist ve mavişist fasiyesinde metamorfizma geçirmiş mafik lav, mafik piroklastik kaya, şeyl ve kireçtaşı ardalanmasından oluşan Alt Karakaya Kompleksi ve şiddetli deforme olmuş Permiyen veya Triyas yaşta klastik, volkanoklastik ve volkanik kayalardan oluşan Üst Karakaya Kompleksi'dir. Bu tezin amacı Biga Yarımadası'nda bulunan Edremit-Havran alanındaki“Alt Karakaya Kompleksi”içinde değerlendirilen bazı kayaların oluşumu ve geçirdiği evrim bakımından Triyas yaşlı Karakaya Kompleksi ile ilişkisini test etmektir. Bu kayalardan bazıları Triyas yaşlı Nilüfer birimi olarak adlandırılmış olmasına rağmen çok daha yaşlı olabilecekleri ortaya çıkmıştır. Ayrıntılı saha ve tarihlendirme çalışmaları, bu birimlerin iddia edilen Alpin süturun da güneyine geçtiğini ve hatta Karakaya Kompleksi içinde de çeşitli konumlarda bulunduğunu göstermiştir. Bu durumun sonucunda Karakaya Kompleksi içinde değerlendirilen Alt Karakaya Kompleksi, Nilüfer birimi ve diğer bazı formasyonlar (daha önce farklı anlamda kullanılan Kalabak birimi, vb) yeniden çalışılarak tanımlanmıştır. Bu alandaki metamorfik temel kayaları, detaylı jeolojik haritalama ve U-Pb LA-ICP-MS zirkon çalışmaları yardımıyla birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Yeşil-şist fasiyesinde metamorfizmaya uğramış bir metapelit, metabazit ve metakarbonattan oluşan istif Biga Yarımadası'ndaki metamorfik masifler için ortak tektono-stratigrafik temel birimdir. Bu birim iki formasyondan oluşur. Altta Sazak formasyonu adı verilen metavolkanik topluluk ve üstte Torasan formasyonu adı verilen metapelitik birimdir. LA-ICP-MS U-Pb zirkon yaş tayini çalışmalarına göre bu birimlerden 450-468 My aralığında protolit yaşları elde edilmiştir. Sazak ve Torasan formasyonlarını kesen Çamlık metagranitoyidinden de yine aynı yöntem ile 400 My protolit kristalizasyon yaşı elde edilmiştir. Saha ve yaş tayini çalışmaları birlikte değerlendirildiğinde adı geçen bu üç birimin Devoniyen öncesi oluşumlarından sonra birlikte metamorfizma geçirdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Since its first definition, the Karakaya Complex has been discussed in a wide range in terms of its geological characteristics (lithology, age, structural location, stratigraphic characteristics, formation environment, etc.). In the recent years, the units which were separated in Karakaya Complex were divided into two parts. These are, the Lower Karakaya Complex consisting of mafic lava, mafic pyroclastic rocks, shale and limestone intercalations, which were metamorphosed under green-schist and blue schist facies conditions, and the Upper Karakaya Complex consist of clastic, volcanoclastic and volcanic rocks Permian and/or Trias in age. The purpose of this thesis is to test the relationship between the Triassic Karakaya Complex in terms of the formation and evolution of some rocks evaluated in the Lower Karakaya Complex in the Edremit-Havran area on the Biga Peninsula. Although some of these rocks were named as Triassic Nilüfer unit, which are considered much older in this study. Detailed field and dating studies have shown that these units have also crop out in the south of previously suggested Alpine suture and are also located in various locations within the Karakaya Complex. As a result of this situation, the Lower Karakaya Complex, Nilüfer unit and some other formations (Kalabak unit, which was used in a different sense, etc.), which were evaluated within the Karakaya complex, were redefined. The metamorphic basement rocks in this area were compared with the help of detailed geological mapping and U-Pb LA-ICP-MS zircon studies. A sequence of metamorphosed metapelites, metabasites and metacarbonates in the green-schist facies is a common tectono-stratigraphic basement unit for the metamorphic massifs in the Biga Peninsula. This unit consists of two formations. The Sazak formation, a metavolcanic assemblage, at the bottom and the Torasan formation, a metapelitic unit at the top. According to the LA-ICP-MS U-Pb zircon dating studies 450-468 Ma protolith ages obtained from these units. The Çamlık metagranitoid, cuts the Sazak and Torasan formations dated by the same method of 400 Ma protolith crystallization age. When the field and age determination studie are evaluated together, it can be said that these three units have metamorphosed together, following their Pre-Devonian formation.