Ev hanımlarının fiziksel aktivite ve oturma sürelerinin incelenmesi
Investigation of physical activity and sitting times of housewifes
- Tez No: 599568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara ilinde ikamet eden ev hanımlarının farklı fiziksel aktivite şiddetlerine ve farklı fiziksel aktivite alanlarına harcadıkları enerjinin, oturma sürelerinin ve adım sayılarının medeni durum, yaş, eğitim durumu ve gelir durumuna göre incelenmesidir. Araştırma kapsamında 18-65 yaşları arasında 311 ev hanımına Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Uzun Form (UFAA-UF) uygulanmıştır. Anket uygulanan katılımcılar arasından 60 ev hanımına akselerometre cihazı verilerek günlük ortalama adım sayıları belirlenmiştir. Verilerin analizinde normal dağılan verilerin ortalamaları arasındaki farka bakmak için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Normal dağılmayan verilerin ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi uygulanmıştır. Anket uygulanan ev hanımlarının haftalık ortalama Orta-Yüksek şiddetli fiziksel aktivite değeri 2217,96±1277,95 MET-dk/hafta olarak tespit edilmiştir. Haftalık oturma süreleri ise 3546,55±672,65 dk/hafta olarak bulunmuştur. Katılımcıların farklı fiziksel aktivite şiddeti ve farklı fiziksel aktivite alanlarına harcadıkları enerji (MET-dk/hafta) ve oturma sürelerinde (dk/hafta) medeni durum, eğitim durumu, yaş ve gelir durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak; Ankara'da ikamet eden ev hanımlarının fiziksel aktivite düzeylerinin ve adım sayılarının önerilen değerlerin üzerinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate spent the energy, sitting time and number of steps by housewives residing in Ankara on different physical activity intensity and different physical activity areas according to marital status, age, education level and income level. In the scope of the research; The International Physical Activity Questionnaire-Long Form (IPAQ-LF) was administered to 311 housewives aged 18-65 years. The average number of daily steps was determined by giving accelerometer device to 60 individuals among the survey participants. t-test and One-Way ANOVA were used to analyze the difference between the means of normally distributed data. In order to test the significance of the difference between the means of non normally -distributed data, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis Variance Analysis were applied. The average Moderate-Vigorous Physical Activity value of the housewives surveyed was determined as 2217.96±1277.95 MET-min/week. The average daily sitting time were found to be 3546.55±672,65 min/week. Statistically significant differences were found between for diffferent intensity of physical activity and different physical activity areas spend energy (MET-min/week) and residence time (min/week) with marital status, education level, age and income.