Tarihsel kökenleri, yayılma alanları, organizasyon biçimleri ve fonksiyonları bakımından geleneksel Aba ve Şalvar Güreşleri'nin incelenmesi
A Study in traditional Aba and Shalwar Wrestling; origin, historical progress, organisations and functions
- Tez No: 59957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FAİK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'nin Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygın olarak yapılan «Aba, Şalvar Güreşi» ni tanıtmayı ve bu güreşlerin çağdaş min der güreşi ile olan ilişkisini tesbit etmeyi de amaçlamıştır. Çalışmada önce aba, şalvar güreşlerine ilişkin tanıtıcı bilgiler veril miştir. Daha sonra bu güreşleri uzun yıllar yapmış olan kişilerle görüşme yapılarak, aba ve şalvar güreşi ile minder güreşi arasında olan ilişkiler üzerine bilgi toplanmış tır. Buna göre aba ve şalvar güreşi ayakta yapılan bir güreş türüdür. Karakteristik özelliği ise geleneksel giysisi olan aba ve şalvardır (minder güreşindeki mayo gibi). Aba şalvar güreşinde oyunların yoğunluğu bakımından, yer teknikleri daha az geliş mektedir. Ancak bu güreşlerle uğraşanların denge ve dayanıklılık özellikleri çok ge lişmektedir. Çalışmaya göre, aba ve şalvar güreşlerinin minder güreşine kanalize edilmesi halinde, güreşçi kaynağının zenginleyeceği anlaşılmaktadır. Ayrıca, aba ve şalvar güreşi turizme de katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to ihtroduce aba and shalwar wrestling, which are common in the south and south-east Turkey and to determine their relations with ring wrestling as well. First of all we have given some basic informations about aba and shalwar wrestling and we have alsocompiled information about them and their relationship with ring wrestling by interviewing some people who did aba and shalwar wrestling for a long time. Aba and shalwar wrestlings are a kind of wrestling which is done on foot. Their main characteristic is aba and shalwar (just as a bathing suit is the characteristic of ring wrestling) since in aba and shalwar wrestling most games are performed on foot, techniques done on the ground have developed little. However, firmness and balance of those who deal with this kind of wrestling develop alot. According to this study, if we transform aba and shalwar wrestling to ring wrestling, the source of wrestlers will be enriched. It will also contribute to tourism a lot.