Çay işletmelerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety perceptions of employees in tea enterprises
- Tez No: 599591
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAİT ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Çay İşletmelerinde çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği algıları incelenmiştir. Bu amaçla Çay İşletmelerinde çalışanlar arasından rassal olarak seçilen 154 çalışana güvenlik iklimi ile ilgili 40 ve 10 adet demografik sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Çalışmada öncelikle 40 değişkenli güvenlik iklimi uzayı kavramsal olarak anlamlı 6 boyutlu faktör uzayına indirgenmiştir. Daha sonra kavramsal olarak anlamlı 6 güvenlik iklimi alt boyutu ile demografik özellikler arasında ilişkiler Tek-Yönlü ANOVA analiz ile incelenmiştir. Bir sonraki aşamada ise kavramsal olarak anlamlı olan 6 boyutlu güvenlik ikliminin alt boyutları arasındaki ilişkiler doğrulayıcı faktör analizi incelenerek test edilmiştir. Son olarak ise, güvenlik ikliminin alt boyutlarından Destekleyici İş Ortamı (DO) ve Güvenlik Kurallarına Uyum ve Geribildirim (GK) alt boyutları ile diğer güvenlik ikliminin alt boyutları arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, occupational health and safety perceptions of workers working in Tea Enterprises were examined. For this purpose, a questionnaire consisting of 40 and 10 demographic questions about the security climate was applied to 154 employees who were randomly selected among the employees in the Tea Enterprises. In this study, firstly, 40-dimensional security climate space is reduced to conceptually meaningful 6-dimensional factor space. Afterwards, the relationships between 6 conceptually meaningful sub-dimensions of security climate and demographic characteristics were examined by One-Way ANOVA analysis. In the next stage, the relationships between the sub-dimensions of the conceptually meaningful 6-dimensional security climate were examined and tested by confirmatory factor analysis. Finally, the model of the relationship between Supportive Business Environment (DO) and Security Compliance and Feedback (GK) with other sub-dimensions of the security climate was tested by structural equation modeling.