Üniversite öğrencilerinin spora karşı tutumlarının araştırılması
Invistigation of sport attitude of university students
  1. Tez No: 599592
  2. Yazar: MELİHŞAH SARICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin seçili değişkenlere göre spora karşı tutumlarının değerlendirilmesidir. Çalışmaya Isparta'da ikamet eden farklı bölümlerde okuyan 621 üniversite öğrencisi gönüllü katılmıştır. Çalışmada genel tarama modellerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik soruların yer aldığı anket, ikinci bölümde ise Koçak (2014) tarafından geliştirilen“Üniversite Öğrencilerinin Spora Yönelik Tutumları”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde ilk önce Kolmogorov-Smimirnov testi ile normallik değerlerine bakılmıştır. Verilerin normal dağılıma uymadıkları görülmüştür. Verilerin değerlendirilmesi Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the students' attitude towards the sport according to the selected variables. 621 university students studying in different departments residing in Isparta participated in research volunteerly. In the research questionnaire method was used from the general screening models. The questionnaire consists of two parts. In the first part, sociodemographic questions prepared by the researcher were included in the questionnaire and in the second part the scale of“University Students' s towards Sports”developed by Koçak (2014) was used. SPSS 22 program was used for analysis of data. In the evaluation of the data, the values of normality were first examined by the Kolmogorov-Smirnov test. It was seen that the data did not fit the normal distribution. The data were analyzed by Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H test.