Üniversite öğrencilerinde romantik ilişkilere dair bilişsel süreçler, bağlanma özellikleri ile içselleştirme sorunlarının ilişkisinin incelenmesi
The associations between cognitive processes about romantic relationship, attachment characteristics and i̇nternalizing problems in university students
- Tez No: 687217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde romantik ilişkilere dair bilişsel süreçler, bağlanma özellikleri ile içselleştirme sorunlarının ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kesitsel nitelikli bir araştırmadır. İstanbul'da üniversite okuyan 18-35 yaş arası 301 kadın (% 70), 129 erkek (% 30) öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara,“Demografik Bilgi Formu”,“Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği (RAİNO)”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri 2 (YİYE-2) ve ”Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS21)" uygulanmıştır. Verilerin analizinde, Bağımsız Örneklemler T Testi Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi ve Mediasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the associations between internalizing problems, attachment characteristics and irrational romantic beliefs in university students. This is a cross-sectional study. This study was conducted on 301 females (70%) and 129 males (30%) whose ages are between 18 and 35 and obtained from universities in İstanbul. The Demographic Data Form, Irrational Beliefs in Romantic Relationships Inventory (RAINO), Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), and Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-21) were applied to participants. Independent sample t test, Pearson product moment correlation analysis, multivariate linear regression analysis, and Spss Process Macro mediation analysis were used in data analysis.