Ünı̇versı̇te öğrencı̇lerı̇nde genel erteleme ve akademı̇k erteleme davranışı ı̇le savunma mekanı̇zmaları arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
The relationship between general procrastination, academic procrastination and defence mechanisms in university students
  1. Tez No: 599636
  2. Yazar: EZGİ SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada üniversitede öğrenim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel erteleme ve akademik erteleme davranışları ile savunma mekanizmaları incelenmiştir. Katılımcılar, Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri gören 72 kadın, 38 erkek olmak üzere toplam 100 üniversite öğrencisidir. Araştırmanın verileri için Genel Erteleme Ölçeği, Akademik Erteleme Ölçeği ve Savunma Biçimleri Testi (Sbt-40) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin bireylerin olgun olmayan savunma mekanizmalarına sahip olma düzeyi üzerinde genel erteleme davranışının ve akademik erteleme davranışının anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between general and academic procrastination and the defense mechanisms among university students. In this direction, a total of 100 university students, including 72 female and 38 male undergraduate and graduate students were surveyed. General Procrastination Scale, Academic Procrastination Scale, and Defence Mechanisms Scale were included sociodemographic information form through participant data collection. Statistical analyses were made after data collection and Independent Samples T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis were used to analyze the data. In this study, it was determined that general postponement behavior and academic procrastination behavior had a significant effect on the level of having non-mature defense mechanisms of university students.