Üniversite Öğrencilerinde Sosyal Medya Kullanım Süresinin Depresyon, Yalnızlık, Akademik Erteleme Davranışı Ve Akademik Başarı İle İlişkisinin İncelenmesi
Investıgatıon Of The Relatıonshıp Between Socıal Medıa Usage Tıme And Depressıon, Lonelıness, Academıc Procrastınatıon, And Academıc Success Among Unıversıty Students
  1. Tez No: 1014553
  2. Yazar: ABUDUHADEER XİEMUXİNUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanım süresi ile depresyon, yalnızlık, akademik erteleme davranışı ve akademik başarı arasındaki ilişkileri incelemek ve sosyal medya kullanım sürelerinde; cinsiyet, ekonomik durum ve bölüm açısından anlamlı fark olup olmadığını incelemektir. Bunun için İstanbul ilinde farklı üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere kişisel bilgi formu, akademik başarı anketi, sosyal medya kullanım süresi anketi, Beck Depresyon ölçeği, Uçla yalnızlık ölçeği ve Akademik Erteleme Davranışı ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet ve bölüm değişkenine göre Beck Depresyon Envanteri ve Akademik Erteleme Davranışı Ölçeği puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken, erkek öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu, gelir düzeyi düşük olan öğrencilerin puanlarının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu, ekonomik durumu düşük olan öğrencilerin depresyon ve yalnızlık ölçeklerinde anlamlı şekilde daha yüksek puan aldığı saptanmıştır. Günlük sosyal medya kullanım süresine göre depresyon ve akademik erteleme davranışında anlamlı farklılık olduğu, kullanım süresi arttıkça bu puanların yükseldiği belirlenmiştir; yalnızlık puanlarında ise anlamlı farklılık bulunmamıştır. Genel not ortalaması düşük olan öğrencilerin tüm ölçek puanlarında anlamlı şekilde yüksek çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between social media use time and depression, loneliness, academic procrastination, and academic achievement among university students, and to investigate whether there are significant differences in social media use time based on gender, economic status, and department. For this purpose, a personal information form, an academic achievement questionnaire, a social media use time questionnaire, the Beck Depression Inventory, the Extreme Loneliness Scale, and the Academic Procrastination Behavior Scale were administered to students studying at different universities in Istanbul. The results showed that while there were no statistically significant differences in Beck Depression Inventory and Academic Procrastination Behavior Scale scores based on gender and department, male students had significantly higher levels of loneliness, students with lower income levels had significantly higher scores, and students with lower economic status scored significantly higher on both depression and loneliness scales. Significant differences were found in depression and academic procrastination scores based on daily social media use time, with these scores increasing as usage time increased; however, no significant difference was found in loneliness scores. Students with lower overall grade point averages scored significantly higher on all scales.