Marmara Bölgesi'nde sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarının incelenmesi
Investigation of the psychological sympyoms of individuals social media addiction in Marmara region
  1. Tez No: 583976
  2. Yazar: HANDAN MACİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada bireylerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile onların tanıtıcı özelliklerine göre farklılaşma durumları, yine sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile bireylerin psikolojik semptom düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini dokuz demografik bölge (Akdeniz, Ege, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Batı Marmara, Doğu Marmara, İstanbul) için analiz imkanı sunan Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası'nın (TBRSH) örneklem tasarımı ve büyüklüğü oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise TBRSH'sı tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak dokuz demografik bölgeye ayrılmış olup, örneklem birimlerinin 26 NUTS3 bölgesinde ikamet eden kişilerin katılımı üzerinden oluşturulmuştur. Dokuz demografik bölgenin her birinden minimum 200 birey maksimum 2000 birey araştırmanın örneklem grubuna dahil edilmiştir. Çalışmada istenilen verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların olduğu Sosyo-demografik Bilgi Formu, Davranış Etkileme Yükü Formu ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Araştırmadan toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21 istatistik programı kullanılmıştır. Sosyal Medya Bağımlılığı Davranış Etkileme Yükü Formunda yer alan parametrelere göre değerlendirilmiştir. Sosyal Medya Davranışının Etki yükü üç gruba ayrılmış ve gruplar arasındaki farkın analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. . p değeri 0,05 'in altında olan değerler, bağımsız risk faktörü olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak katılımcıların sosyal medya bağımlılık düzeylerinin cinsiyete, eğitim durumuna, medeni duruma göre farklılaşmamakta; sahip olunan çocuk sayısına ve yaşa bağlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca bireylerin anksiyete ve hostilite düzeyleri ile sosyal medya bağımlılık düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a part of the study about Turkey Addiction Risk Profile and Map of Mental Health (TURBAHAR). In this study, it is aimed to examine the relationship between social media addiction levels and their differentiation status according to their descriptive characteristics, and also between social media addiction levels and their psychological symptom levels. The population of the study consists of individuals over 18 years of age who volunteer to participate in the study, and have no mental and physical problems to participate in the survey. For the sample of the study, the demographic region of Marmara is examined and 7894 individuals living in the related region are interviewed, and a sample group is established for the Marmara Region. Accordingly, Of the participants included in the TBRSH Study those included in the sample group of those residing in the Marmara region among nine regions, 50.7% (4004 persons) are female, 49.3% (3890 persons) are male, 25.6% (n = 2019) are between the ages of 18-23, 27.6% (n = 2183) are between the ages of 24-29, 21.1% (n = 1663) are between 30-38 years and 25.7% (n = 2029) are older than 39 years. In addition, 54.1% (4266 people) of the participants are university graduates and 25.7% (2029 people) are high school graduates. Socio-demographic Information Form, Behavioral Influence Load Form and Brief Symptom Inventory, which is prepared by the researcher, are used in the study to collect the desired data. SPSS 21 statistical program is used to evaluate the data collected from the study. Social Media Addiction is evaluated according to the parameters in the Behavior Influence Load Form. The influence load of Social Media Behavior is divided into three groups and One-Way Analysis of Variance is used to analyze the difference between the groups. Values less than 0.05 are considered as independent risk factors. As a conclusion, it is determined that the social media addiction levels of the participants did not differ according to gender, educational level, marital status, but differed depending on the number of children and age. In addition, a significant positive correlation is found between anxiety and hostility levels and social media addiction levels.