13-15 yaş badminton sporcularına uygulanan sekiz haftalık 'core' antrenmanların denge, kas kuvveti,sürat ve çeviklik performansları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of eight-week 'core' training on the balance, muscle force, speed and efficiency performance of 13-15 age badminton athletes
  1. Tez No: 599707
  2. Yazar: ALİ SELİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, core antrenman programının İstanbul Kayaşehir Spor Kulübü (İKSK)'da Badminton branşında antrene olan lisanslı badminton sporcularına uygulanan 8 haftalık core antrenmanın bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisini incelenmesidir. Çalışmaya 13-15 yaş arasında 15 denek grubu ( D.G yaş; 13,5±0,7 yıl, boy; 163,1±10,7 cm, vücut ağırlığı; 47,7±2,5 kg, yağ 10,6±0,6 (%), BMI 18,0±1,6) ve 10 kontrol grubu ( K.G yaş; 13,2±1,6 yıl, boy; 158,5±6,3 cm, vücut ağırlığı; 47,3±2,4 kg, yağ 11,4±0,3 (%), BMI 18,9±0,8) olmak üzere toplam 25 sporucu gönüllü olarak katıldı. Denek grubuna badminton antrenmanına ek olarak haftada iki gün ve bir saat olmak üzere toplam sekiz haftalık core antrenman programı uygulandı. Her iki grubun antrenman gün ve saatleri eşitlendi. Kontrol grubuna ise sadece haftalık badminton antrenman programı uygulandı. Gruplar; ön ve son test olarak vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, flamingo denge, durarak uzun atlama, 30 saniye mekik, 10 metre sürat, 5x5 Zig-zag çeviklik ölçüm testleri uygulandı. Araştırmada elde edilen istatistiksel verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22.0 paket proğramıyla yapıldı. Denek ve konrol gruplarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Grup içi ön ve son testler arasındaki karşılaştırmalarda Wilcoxon testiri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect on some physical properties of 8 week core training applied to licensed male badminton athletes in the badminton branch in Istanbul Kayasehir Sports Club (İKSK) of the core training program. A total of 25 volunteer athletes, including 15 subjects (SG age; 13.5 ± 0.7 years, height, 163.1±10.7 cm, body weight; 47.7±2.5 kg, fat 10.6 ± 0.6 (%), BMI 18,0±1,6) and 10 control groups (CG age; 13,2±1,6 years, height; 158,5±6,3 cm, body weight; 47,3±2,4 kg, fat 11,4±0,3 (%), BMI 18,9±0.8) between the ages of 13-15, were tested in the study. In addition to badminton training, a total of 8 week core training programs were applied to the subject Group, Two days a week and one hour a week. The control group received only a weekly badminton training program. The Group; Body weight, fat percentage, flamingo balance, horizontal bounce, 30 seconds shuttle, 10 meter speed, 5 x5 Zig-zag agility tests were performed. Statistical analysis of the data obtained from the study was performed using IBM SPSS Statistics 22.0. The Mann-Whitney U test was used to compare the subjects and control groups. Wilcoxon test was used to analyze the difference between the pre and final tests of the groups.