Maksimal tolere edilebilir medikal tedaviye dirençli glokom olgularında apraklonidin ve dorzolamid kullanımının uzun dönem sonuçları
  1. Tez No: 59972
  2. Yazar: MEHMET SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı; maksimal tolere edilebilir medikal tedaviye rağmen göziçi basıncının kontrol altına alınamadığı glokom olgularında topikal %0.5 apraklonidin hidroklorid ve %2.0 dorzolamid hidroklorid tedavisinin uzun dönem sonuçlarını karşılaştırmak ve bu konuda olası yan etkileri tespit etmektir. Çalışmaya 42 hastanın 60 gözü alınmıştır. 22 hastanın 30 gözü dorzolamid ve 20 hastanın 30 gözü apraklonidin grubunda yer almıştır. Hastaların maksimal medikal tedavi altındayken ve bu tedavi kesildikten sonraki göziçi basınçları alınmıştır. Bu ikinci GİB değeri çalışmada bazal GİB olarak değerlendirilmiştir. Hastalar 18ay boyunca göziçi basmcı, palpebral mesafe, görme keskinliği, pupil çapı ve yan etkiler yönünden belirli aralıklarla takip edildi. Sonuç göziçi basmç değerleri ile maksimal medikal tedavi altodayken ve bu tedavi kesildikten sonra elde edilen göziçi basınç değerleri ile karşılaştınlmıştır. 18. ayın sonunda; gerek tek basma kullanım oranı(monoterapi) ve gereksede operasyondan koruyuculuk oranı açısından %0.5 apraklonidin hidroklorid, %2.0 dorzolamid hidrokloride göre daha effektif olarak bulunmuştur. %0.5 Apraklonidin kullanımında allerjik konjonktivit görülmesi oranı daha fazla bulunmuştur. Her iki grubta da tedaviyi bıraktıracak derecede ciddi sistemik yan etki görülmemiştir. Her iki grupta da; kapak aralığı mesafesi, görme keskinliğinde değişme açısından anlamlı bir fark izlenememiştir. %0.5 apraklonidin grubunda; pupil genişliğinde orta derecede artma(midriazis) izlenmiştir. Sonuç olarak; 18 aylık bir izleme süresi sonunda; maksimal medikal tedaviye rağmen göziçi basıncının kontrol altına alınamadığı olgularda; her iki tedavi şeklide hastaların daha önceki maksimal tedavilerine göre daha anlamlı göz içi basma düşüşü sağlamışlardır. Bununla birlikte %0.5 lik apraklonidin kullanımı %2.0 dorzolamid kullanımına göre daha etkili bir tedavi seçeneği olarak izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was the evaluated the long-term results of topical 0.5% apraclonidine hydrochloride and 2.0% dorzolamide hydrochloride therapies in the cases with uncontrolled IOP(intraocular pressure) in spite of maximal tolerated medical therapy of glaucoma. The IOP of all patients were measured during Maximal Tolareted Medical Therapy and after this treatment stopped, and IOP after the maximal tolerated medical therapy cessation was appreciated as basal IOP value for the study. 30 eyes of 22 these patients received dorsolamide and reminding 30 eyes of 20 patients received apraclonidine. We compared the IOP of patients during 18- months- therapy with the IOP of maximal tolerated medical therapy and basal IOP values. Intraocular pressures, pupil diameters, interpalpebral distances, and side effects of this drugs were evaluated in 60 eyes of 42 patients during 18 months. At the end of 18 months, it was found that apraclonidin HC1 is more effective for only one drug usage (monotherapy) and the rate of prevention of glaucoma surgery with respect to dorsolamide. More occular side effects were detected during the aproclonidine usage, but no severe systemic side effect was detected for the cessation of therapy in both groups. There wasn't any significant difference between 2 groups both in interpalpebral distances and change in vision ocular. There was a moderate degree increase in pupil diameter with apraclonidin treatment. As a result; there was a significant difference between the IOP of eyes with Maximal tolareted medical therapy and the IOP of eyes treated with both apraclonidine and dorsolamide. The usage of apraclonidine seems to be a more effective alternative than dorsolamide in glaucoma patients with maximal tolarated medical therapy. 43